Teknoloji

macOS Mojave ile Gelen Yenilikler

Apple’ın sen yeni masaüstü işletim sistemi güncellemesi macOS Mojave ile birçok yenilik meydana geldi ve Apple kullanıcılarının bunları bilmesi oldukça faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

Bu listeyi Apple kendi yardım bölümünde paylaştı, benim direkt kullanmaya başladığım koyu ekran ve tabiki ekran görüntüsü ve (video) kaydı geliştirmeleri oldu. Tüm yenilikleri aşağıdan öğrenebilirsiniz.

Koyu Mod
Mac’inizi bambaşka bir gözle görün. Koyu Mod, masaüstünüze ve yerleşik uygulamalarınıza etkileyici bir görünüm kazandırarak sizin en çok önem verdiğiniz şeye yani içeriğinize odaklanmanızı kolaylaştırır.

Açık ve koyu görünüş arasında geçiş yapmak için Sistem Tercihleri’ni açın ve Genel’i tıklayın.

Belge Grupları
Masaüstünüzü düzenleyin.Masaüstünüzdeki dosyaları otomatik olarak sıralamak için Belge Grupları’nı kullanın. Finder’ın menü çubuğunda Görüntü > Belge Gruplarını Kullan’ı seçin. İçinde neler olduğunu görmek için belge grubunu tıklayın.

Belge Gruplarını Kullan’ı seçtiğinizde masaüstünüzdeki dosyaların tümü ekranın sağ tarafında belge grupları şeklinde toplanır.

*Yakın zamanda kullandığınız bir dosyayı veya belirli bir etiketi mi arıyorsunuz? Belge gruplarınızı tarihe, etikete veya türe göre yeniden düzenlemek için Görüntü > Belge Gruplarını Şuna Göre Grupla’yı seçin.

Finder
Yeni Galeri Görüntüsü sayesinde aradığınız dosyayı görsel olarak tanımak için büyük önizlemelere göz atabilirsiniz. Önizleme bölümü, üst verileri eksiksiz gösterdiği için fotoğrafı çekerken kullanılan kamera modeli ve pozlama gibi ayrıntıları da doğrulayabilirsiniz.

Yeni hızlı eylemler özelliğiyle görüntüleri döndürün, dosyaları bir PDF’te birleştirin ve daha birçok şey yapın. Finder’da bir veya birden fazla dosya seçip önizleme bölümünün en altındaki bir seçeneği tıklayın.

Göz At
macOS Mojave Göz AtDosyayı uygulama açmadan düzenleyin. Göz At ile dosyaların önizlemesini görmenin yanı sıra artık çeşitli düzenlemeler de yapabilirsiniz (fotoğrafları kırpmak, PDF formlarını imzalamak ve video klipleri kısaltmak gibi). Bir dosya seçin, Boşluk çubuğuna basın, sonra görüntüyü işaretlemek için kullanabileceğiniz İşaretle düğmesi gibi bir düğmeyi tıklayın.

Ekran Görüntüsü ve Ekran Kaydı
Yeni ve güçlü Ekran Resmi izlencesi, ekran resmi çekmeyi veya kayıt yapmayı kolaylaştırır. Shift + Komut + 5 tuşlarına basın, sonra hareketsiz bir kare çekmek için Seçim düğmesi veya tüm ekranınızın kaydını yapmak için aşağıda çıkan simgelerden (ekranın tamamı simgesini) tıklayın.

Ekran resmi araçları küçük bir palette görünür. Bunların yerini değiştirmek için sürükleyebilirsiniz. Palet; ekran resminin kaydedileceği yer, imlecin gösterilip gösterilmeyeceği ve daha birçok seçenek içerir.

Çektiklerinizi kaydedin, düzenleyin ve paylaşın
Ekran resmini veya videosunu çektikten sonra ekranınızın köşesinde bir küçük resim görünür. Onu bir belgeye veya klasöre sürükleyin, çabucak kaydetmek için sağa sürükleyin veya işaretlemek ya da paylaşmak için tıklayın.

Kamera Sürekliliği
iPhone’da çekin, Mac’te görün. iPhone’unuzun kamerasıyla bir belge tarayın veya yakınınızdaki bir şeyin resmini çekin ve anında Mac’inizde görün. Örneğin Pages’da Ekle > iPhone’dan veya iPad’den İçe Aktar > Fotoğraf Çek’i seçin.

Borsa
Piyasayı Mac’inize getirin. Yeni Borsa uygulaması, hisse senetlerinizi ve piyasayı takip etmeyi kolaylaştırır. Özelleştirilebilir bir takip listesinde fiyatları görüntüleyin ve etkileşimli bir grafik görmek için bir borsa teleksi sembolünü tıklayın. Borsa, dünya çapında popüler yayınların en son iş dünyası haberlerini de içerir.

Sesli Notlar
Kayıt yapmak kolaylaştı. Sesli Notlar ile kişisel anımsatıcıların, derslerin, görüşmelerin ve müzik fikirlerinin kaydını yapmak artık hiç olmadığı kadar kolay. Kaydı başlatmak için Kayıt yap düğmesi simgesini tıklayın. Kaydı kısaltmak veya bir bölümünü değiştirmek için Düzenle’yi tıklayın.

iCloud, kayıtlarınızı ve düzenlemelerinizi aygıtlarınızda güncel tutar, böylece iPhone’unuzla veya iPad’inizle kayıt yapıp sonra Mac’inizdeki Sesli Notlar’ı kullanarak çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Ev
Evinizi Mac’inizden denetleyin. Kullanımı kolay tek bir pencerede her şeyi takip edin. Bildirimler almak için (örneğin ön kapıda birisinin olduğunu) Kontrol tuşuna basarak aksesuarı tıklayın, Ayarlar’ı tıklayın, sonra Durum ve Bildirimler’i tıklayın.

Aynı anda bütün kameralarınızı ve aksesuarlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Ortamı ayarlayın
Mac’inizdeki Ev, HomeKit aygıtlarınızla ortamlar yaratmak için birçok oda sunar. Hatta bunları Siri’yle bile denetleyebilirsiniz.

Safari
Kullanıcı gizliliğinizi korumak konusunda Apple neredeyse reklam sistemlerine savaş açtı diyebiliriz.
Reklam verenler, sizi web’de dolaşırken takip etmek amacıyla bir “parmak izi” yaratmak için Mac’inizin benzersiz ayarlarını kullanmaya çalışabilir. Safari’de bu tür hedef reklamlar yapmak artık daha zordur. Ayrıca gelişmiş Akıllı Takip Önleme özelliği, sosyal medya sitelerinin sizi diğer sitelerde izniniz olmadan takip etmesini engeller.

Mac App Store
Bir sonraki favorinizi bulun.Yeniden tasarlanan Mac App Store yeni bir görünüm ve heyecan verici yeni yazılarla karşınızda. Uygulamaları ayrıntılı yazılarla derinlemesine inceleyin, özel hazırlanmış koleksiyonlara göz atın ve mükemmel uygulamayı bulmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış videoları izleyin.

Keşfedilecek çok şey var. Yeni ve güncellenmiş uygulamaların uzman editörler tarafından özenle seçilmiş en iyilerini Keşfet sekmesinde bulabilirsiniz. Mac’inizde yapmaktan hoşlandığınız belirli şeylerle ilgili öneriler için Yarat, Çalış ve Oyna sekmelerine bir göz atın.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın