Facebook Sosyal Medya Sosyal Medya Siteleri Uncategorized

Facebook Kapak Fotoğrafı Boyutu 2014

Facebook tasarımını sürekli değiştirirken sosyal medyacılar da sürekli yeni tasarımın ölçülerine göre görsel boyutlarını ayarlaması gerekiyor.

Aslında değişen tasarıma karşı ölçülerdeki değişim çok katı olmuyor. Fotoğraf ebatlarını Facebook bazen aynı tutarken bazen de orantılı şekilde değiştiriyor. Kapak görselinin boyutları da oldukça uzun süredir değişmiyor. 851×351 piksel

Facebook kapak profil fotoğrafı boyutları 2014

13 Haziran 2014 itibariyle tüm Facebook sayfaları bir süredir bazı sayfalarda görmekte olduğunuz gibi yeni haliyle yayında olacak. Kapak fotoğraflarının da boyutları değişmeyecek, gene aynı kalıyor. Profil fotoğrafı bir miktar yukarı çıkıyor fakat boyutları aynı kalıyor. Yani bütünleşik profil-kapak görseli kompozisyonu yapmak isteyenlerin yeni ölçülere kendini ayarlaması gerekecek.

Facebook duvarı için ise en iyi görsel oranı 511×410 piksel genişliğindeki fotoğraflar oluyor. Haber kaynağında da bir süredir kare görsellerin kenarında boşluk kaldığı dikkatinizi çekmiştir. Haber kaynağını da en iyi şekilde kullanmak için bu görsel boyutunu kullanabilirsiniz.

ipucu #1 Kapak fotoğraflarınızı 100KB’dan düşük olacak şekilde ayarlarsanız, Facebook tekrar sıkıştırmaz ve çözünürlüğü düşmez.

ipucu #2 Post fotoğraflarınızı PNG formatında düzenlemeniz halinde Facebook’a yüklenirken daha az deforme olduğu görülmektedir.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

2 Yorum Yapıldı

Yorum yazın