Teknoloji

Google Hava Kalitemizi Ölçecek

San Francisco merkezli bir internet bağlantılı sensörler ile hava kalitesini ölçen Aclima şirketi, mobil algılama platformunu Google’ın küresel Street View araçlarını filosuna katmayı planladıklarını  duyurdu.

Google’ın, Google Haritalar için arazi görüntülemek  için Street View araçlarını kullanmakta. Houston, Mexico City ve Sydney’de 50 araçla ölçümlere başlayan Aclima;  karbondioksit (CO2), karbon monoksit (CO), nitrik oksit (NO), azot dioksit (NO2), ozon (O3) oranlarının görüntülerin oluşturarak hava kalitesi verilerini toplamayı planlıyor. Google otomobilleri sokaklarda dolaşırken sensörler yardımıyla parçacıklı madde (PM2.5) verileri toplayacak. Buradaki düşünce, her bir metropolde aşırı düzeyde kirlilik ve diğer solunum sorunlarına yol açabilecek maddeleri  tespit etmektir. Elde edilen veriler daha sonra Google BigQuery’de bir genel veri kümesinde toplanıp incelemeye  sunulacak.

Aclima, son birkaç yıldır Google ile yakın bir ilişki kurarak bu konudaki çalışmalarını planlamakta. Street View araçlarının bu alandaki ilk çalışması değil tabiki. Bu yılın başlarında, Google’ın araçlarını kullanarak Londra’daki sensörlerini devreye sokmuştu ve üç yıl önce de Google’ın kendi kampüsünde ve Körfez Bölgesi’nde hava sağlığını ölçümleyip tespitlerde bulunmak  için teknoloji deviyle çalışmaya başladı.

Aclima’nın kurucusu Davida Herzl, “Tüm bu çalışmalar büyük bir bilimsel çalışma ile sonuçlandı,” diye açıklamada bulundu.  TechCrunch’a göre, Çevre Bilimleri ve Teknolojisi’nde yayınlanan ve hava kirliliği düzeylerini 5 ila 8 kez bir şehrin  caddesi boyunca farklılık gösterdiğini  yaptıkları çalışmanın sonunda tespit ettiler.  “Aynı caddede en iyi hava kalitesine ve en kötü hava kalitesine sahip olduğunuzu keşfettik… Şehir planlamasından neden olduğu kirliliğin kişisel maruziyetin ne derece olduğunu anlamaya  kadar her konuda yardımcı olabilecek bir çalışma olacak denildi.

Aclima’nın bu ilk araştırması Google’ın Street View otomobilleriyle küresel ölçekte daha fazla veri toplaması umuduyla büyümesini sağlıyacak gibi. Google Street View otomobilleri yedi kıtadaki tüm yolları dolaşıyor ve ilk proje 2015’ten itibaren Aclima ile başladığından beri Kaliforniya eyaletinde 100 milyardan fazla kilometrelik alan araştırılmış durumda.

Yazar Hakkında

Emre Gökbudak

Yorum yazın