Facebook Reklam Sistemleri Sosyal Medya Sosyal Medya Siteleri

Facebook Grupları da Reklam Alanı Oluyor!

Facebook, haber kaynağında gösterilen reklamları şimdi Facebook Grupları için test ediyor. Haber kaynağımızı incelerken Facebook reklamlarına rastlayabiliyoruz. Ancak Facebook gruplarının içinde dolaşırken böyle bir şeyle karşılaşmıyorduk. Facebook, gruplar içinde de reklam gösterimi için çeşitli testler yapmaya başladı. Yeni bir gelir kapısı olarak görülen Facebook Grup reklamları ile, belirli bir konuya ilgi gösteren kişilerin toplandığı grupların kullanılması amaçlanıyor.

Haber kaynağında gösterilen reklamlara ek olarak grup reklamlarını düşünen Facebook, çeşitli testlere başladı. Ünlü teknoloji sitesi TechCrunch’ın verdiği bilgilere göre, Facebook’un bu tür testler yapması, şirket içinden de doğrulandı. Hem mobil hem de masaüstü cihazlar için sürdürülen reklam testlerine Kanada, İrlanda ve Yeni Zelanda’da başlandığı söyleniyor. Elde edinilen bilgilere göre, Facebook gruplarında gösterilecek olan reklamlar, haber kaynağı reklamlarına benzer bir yapıda olacak. Reklamlar kişi davranışlarına ve grup başlığına göre ayarlanacak. Böylece, ürünlerin doğru kişiler gösterilmesi hedefleniyor.

Facebook’un haber kaynağı reklamlarının 2017 ortalarında doygunluğa ulaşacağı söyleniyor. Bu sebeple, Facebook yeni reklam türleri deniyor ve testler yapıyor. Hem Facebook haber kaynağı, hem Instagram reklamları gibi seçenekler olsa da, Facebook için yeni reklam türleri bulmak önem taşıyor.

Bu yeni reklam türünün avantajları ve dezavantajları da olabilir. Nitekim, grup reklamları haber kaynağı reklamlarından çok daha çabuk sonuçlar verebilir. Çünkü bir Facebook grubunun başlığı, içindeki kişilerin hedef kitle olup olmadığını hemen ele veriyor. Dezavantajı ise, Facebook grup reklamlarının kullanıcıları bıktırarak Facebook gruplarındaki aktivitelerin azalması olarak gösterilebilir.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın