Facebook Sosyal Medya Sosyal Medya Siteleri Uncategorized

Facebook Graph Search / Sosyal Ağ Araması

Facebook Graph Search Tanıtım Etkinliği sosyal Arama

Facebook merakla beklenen yeni servisinin tanıtımı az önce gerçekleştirdi : Graph Search

Graph search ismi zihinde her ne kadar resim araması şeklinde bir algı oluştursa da işlevi bakımından “Sosyal Arama” şeklinde tanımlamak daha doğru olur.

Graph search servisinin normal aramadan farklı olduğu nokta ise daha kalıplaşmış sorulara yönelik olması. Örneğin “Hangi arkadaşlarım İstanbul’da yaşıyor” diye bir soru sorduğunuzda size yaşadığı yer olarak İstanbul’u seçen arkadaşlarınız gösteriliyor olacak dilerseniz istanbulda yaşayan erkek arkadaşlarım şeklinde daha spesifik bir arama da yapabileceksiniz.

Bunların yanında adından da anlayabileceğiniz gibi fotoğraf arama da önemli bir yer tutuyor. Grap search ile arkadaşlarınızdan belli bir tarihte belli bir şehirdeki fotoğraflarını da arayabileceksiniz. Örneğin “2005 yılındaki İstanbul fotoğrafları” şeklinde bir arama yaptığınızda sosyal çevrenizde paylaşılan ilgili fotoğraflar sonuç olarak karşınıza çıkacak.

“Sosyal arama” eksenli bu arama örnekleri çoğaltılabilir. “Arkadaşlarımın sevdiği filmler” vs.. Ayrıca arkadaşlarınızın daha önce dünyanın neresinde bulunduğu gibi ilginç bir sonuç listesini de karşınıza çıkarabiliyor olacak.

Instagram’ı da geçen yıl satın alan Facebook ileriki zamanlarda “Graph Search” sonuçlarında Instagram fotoğraflarını da gösterebilecek.

Facebook’un bu sosyal arama hizmetinde Bing (Microsoft) ile ortak çalışıyor ve bu Google’a rakip bir hizmet şeklinde görülüyor.

Google ile çalışmak istermisiniz şeklindeki bir soruya da Mark Zuckerberg aslında isterim şeklinde bir cevap verdi.

Şu anda bu Graph Search hizmetini çok kısıtlı bir kitle tarafından kullanılabilecek ve denemelerin ardından birkaç ay içinde daha geniş çevrelerin kullanımına sunulacak.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın