Facebook Teknoloji

Facebook’tan TikTok’a Rakip Uygulama

Facebook, son dönemde  genç kullanıcıların oldukça ilgisini çeken TikTok uygulamasına rakip bir uygulama üzerinde çalışmaya başladı.

Yeni Uygulama Nasıl Olacak?

Sosyal medya devi, bir süredir genç kullanıcılarının büyük bir çoğunluğunun diğer sosyal medya platformlarına geçtiğinin farkında. Genç kullanıcıların ilgi ve alakasını tekrardan üzerine çekmek isteyen Facebook, yeni Lasso uygulamasını geliştirdiği ortaya çıktı.

Facebook çalışanlarından edinilen  bilgilere göre Lasso uygulaması, TikTok ve buna benzer uygulamalarda olduğu gibi kullanıcıların popüler şarkıları söyleyerek veya dans ederek video çekmelerini sağlayacak.

Lasso uygulaması, son zamanlarda reklamdarda da çokça gördüğümüz ve en çok kullanılan uygulamalarından biri olan TikTok’un da en büyük rakibi olmaya hazırlanıyor. Bu yeni uygulama ile Facebook, TikTok’un en çok kullanan kesim olan genç yaştaki kullanıcıların ilgisini tekrar kendi üzerine çekmeyi planlamakta.

Bilgi edinilen kaynaklara göre  Lasso uygulaması, Çinli teknoloji firması  ByteDance’ın sahibi olduğu TikTok’tan çok farklılık göstemeyecek gibi. Uygulama, Facebook’un baş ürün tasarımcısı Brady Voss’ın ekibi tarafından tasarlanacak.  Voss’un ekibi daha önce  Facebook videoları ve Watch uygulaması üzerinde de çalışmıştı.

 

Lasso’nun Lisans Çalışmaları Başladı

Facebook ürün geliştirme departmanı, son bir kaç yıldır genç kullanıcıların ilgisini çekecek ve Musically’e rakip olacak bir uygulama arayışı içerisindeydi. Görünüm olarak Lasso uygulaması ile bu arayışını nihayete erdirmek istiyor. 2018’in  başlarında lisans çalışmalarına başlayan şirket, yeni projesinin altyapısını hazırlamaya bir süre önceden başladı.

 

Yazar Hakkında

Emre Gökbudak

Yorum yazın