Facebook Sosyal Medya Siteleri

Facebook KDV Kesmeye Başladı!

facebook internet reklam vergisi KDV kesintisi

1 Ocak itibari ile yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Kararı ile internet ortamında verilen reklam hizmetlerine yönelik vergi uygulaması Facebook tarafından da 1 Nisan itibari ile uygulanmaya başladı.

“İnternet reklam vergisi” olarak bilinen yeni vergilendirmeye atıf yapan Facebook, Türkiye’de yerleşik olmayan bir kurum olduğunu belirtiyor ve KDV’ye tabi olduğunu bildirerek işletmesi Türkiye’de bulunan ve geçerli bir Türkiye KDV Numarası sağlamamış tüm reklamverenlerden, Facebook Ireland Ltd.’dan satın alınan reklam hizmetleri için %18 KDV alınacağını belirtiyor. İlgili açıklama aşağıdaki şekilde devam ediyor.

Facebook’ta reklam vermeye devam etmek için hesap ayarlarınıza gidin ve işletme adınızı, adresinizi güncellediğinizden ve Türkiye KDV numaranızı eklediğinizden emin olun. Reklamveren, KDV numarasını vererek Türkiye Katma Değer Vergisi (KDV) Kanunu’nun 9. Maddesi kapsamında KDV beyanında bulunacağını onaylar.

Not: KDV numaranızı vermezseniz, Size sunulan tüm reklam hizmetlerinden %18 oranında KDV alınır. KDV, reklamlarınız için sizden alınan her ücrete dahil edilir. Facebook reklamlarınızın ödemesini manuel bir ödeme yöntemi ile yapıyorsanız, reklam hesabınıza para sağladığınızda KDV uygulanır.

Örneğin, 100 TL olarak belirlenmiş faturalandırma düzeyinize ulaştığınız için kısa süre önce sizden 100 TL ücret alındıysa, ücretin ara toplamı reklam maliyetleri için 100 TL olur. Bunun üzerine %18 oranında KDV eklenir ve böylece bu ücret için toplamda 118,00 TL ödersiniz (100 TL + 18 TL = 118,00 TL). KDV çekiminiz nedeniyle faturalandırma düzeyinize daha hızlı ulaşmazsınız ancak sizden faturalandırma düzeyinizdeki tutardan daha fazla ücret alınabilir.

Facebook, vergi konusunda danışmanlık sunamaz. KDV ücreti alınmasına ilişkin sorularınız varsa, lütfen vergi danışmanınızla veya vergi dairenizle iletişime geçin.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın