Google Reklam Sistemleri

Google Reklamlarında Yapay Zeka Dönemi

Google Reklamlarında Yapay Zeka Dönemi

Dijital pazarlama alanında sürekli yenilikler karşımıza çıkmaya devam ediyor. Tüm dünyanın tartışma odağında olan yapay zeka konusu, beklenildiği üzere reklamcılık dünyasına da adım atıyor.

Google, reklam kısmında dönüşüm değerini en üst düzeye çıkarmak için otomasyon ve makine öğrenimini kullanan AdWords için harekete geçti.

Konunun prgamatik yönüne dikkat çekilen makine öğrenimi uygulamaları ile ilgili adwords  blogunda şöyle deniliyor: “Belirli sorulara yanıt vermek amacıyla bilgisayarları manuel olarak kodlamak için yüzlerce saat harcamak yerine bilgisayarlara kendi kendilerine öğrenmelerini öğreterek zamandan tasarruf edebiliriz.”

Kulağa çok muazzam  gelen bu açıklamanın devamı ise Google reklamlarının geleceğini ifade etmesi açısından daha da ilgi çekici:

“Google’ın makine öğrenimi, mobil ekranlardaki renk ve ton tercihinden işlem geçmişi, cihaz ve konuma kadar çeşitli konularda her gün milyarlarca tüketici verisini değerlendiriyor. Evrensel Uygulama Kampanyaları ve Akıllı Teklif gibi ürünler sayesinde, müşterilerinize göre özelleştirilmiş milyonlarca reklam yayınlamaya ve her reklam için gerçek zamanlı olarak doğru teklifi ayarlamaya yardımcı olması için bu verileri kullanmak artık mümkün.”

Google Adwords Otomatik Optimizasyon ile Maksimum Dönüşüm Hedefliyor

Bu optimizasyon ile  Google,  Adwords’te reklam verenlerin bütçe kısıtlamalarını da göz önünde bulundurup geliri en üst düzeye çıkarmak için alışveriş kampanyasını otomatik olarak optimize edecek ve maksimum dönüşüm elde edilmesini sağlayacak.

Tabi standart alışveriş kampanyaları, Google AdWords‘ün yeni hedef optimize edilmiş alışveriş kampanyalarıyla birlikte sunulmaya devam edecek.

Google reklamların bu yeni alışveriş kampanyası türü, teklifleri otomatik olarak optimize etmenin yanında, doğru kitleleri tespit edecek ve reklamların dönüşüm değerini en üst düzeye çıkarmak için nerede gösterileceğini de belirleyecek.

Dijital Pazarlamada yeni bir çığır açacak gibi görünen  yeni alışveriş kampanyası türü, Google.com, Google Arama Ağı, Google Görüntülü Reklam Ağı, YouTube ve Gmail genelinde alışveriş kampanyalarında, görüntülü reklam kampanyalarında ve yeniden pazarlama kampanyalarında kullanılabilecek. Özellikle maksimum dönüşüm vaadibirçok dijital pazarlama uzmanının dikkatini şimdiden çekmiş durumda.

Yazar Hakkında

Emre Gökbudak

Yorum yazın