Google

Google Haritalara Yer Ekleme – Google Maps Seo

google haritalar yer ekleme
Yazan Talip Zor

İnternet sektörü gün geçtikçe hayatımıza dahada fazla giriyor. Eskinin teknolojik aletleri günümüzde yerini dahada gelişmiş yapay zekaya sahip cihazlara bıraktı. Artık her evde bir bilgisayar her elde akıllı telefon veya tablet görmek mümkün. Bunun yanında birçok firma sosyal mecralarda yerini almış, hemen hemen hepimizi de sosyal hesaplar kullanmaya başladık. Bu durum beraberinde ticareti dijital ortama taşımış bulunmakta. Hem de rekabeti reel hayattakinden daha fazla olan bir ortama.. Hal böyle iken, internette belirli bir konuma gelmek isteyen ve internet kullanıcılarına “ben buradayım” demek isteyenler de gerek websiteleri gerek sosyal medya hesaplarıyla seslerini duyurmak istemektedirler. Biz de size bu yazımızda internette sesinizi duyurabileceğiniz ve ücretsiz olan bir mecradan bahsetmek istiyoruz: Google Haritalar.

Bu paylaşımımızda size, harita servisi nedir? Google Haritalara yer ekleme nasıl yapılır? Google haritaları nasıl kullanırım? Google haritalarda nasıl yükselirim?(Google maps seo nasıl yapılır?) gibi soruların cevabını vermeye çalışacağız. İnternette bu konuda pek fazla kaynak olmadığı göz önüne alındığında bu yazımızın sizin için güzel bir kaynak olabileceği kanısındayız.

Yazımıza başlamadan önce harita servisinin birçok arama motoru tarafından ücretsiz sunulduğunu belirtmek isteriz. Bizim Google Haritalar’dan bahsetmeksizin temel nedeni Google’ın ülkemizde kullanılan en büyük arama motoru olmasıdır. Oysaki Rusya’da Yandex Çin’de Baidu arama motorları kendi bünyesinde harita hizmetlerini sunmaktadır. İsterseniz sözü fazla uzatmadan anlatmaya başlayalım.

Google Haritalar Nedir? Neden Kullanmalıyım?

 

Sanal Kartvizitinizdir

Harita servisi Google’ın; firma, ziyaret yerleri, alışveriş merkezleri gibi yerlerin haritalarında konumlarını belirtmeleri için sunduğu ücretsiz bir hizmetidir. Konum’un telefon numarası, yol tarifi ve hizmetleri gibi bilgilerinin yanısıra ziyaretçiler ya da müşteriler tarafından yapılan yorumlarını da içeren komplike ve gelişmiş bir hizmettir. Aynı zamanda konumda yer alan firma, alışveriş merkezi gibi yerlerin müşteriler ya da konum sahibi tarafından paylaşıldığı; herkes tarafından, o işletme ya da yerin şeffaf bir şekilde bilinmesini ve görülmesini sağlayan bir hizmettir. Bu da, haritalarda konum hizmetini, özellikle firmalar açısından değerli ve önemli kılmaktadır. Çünkü firmalar bu ücretsiz araçla kendilerini büyük kitlelere tanıtabilme fırsatına da sahip olmaktadırlar.

Yorumlar ve Değerlendirmeler Alır Cevap Verirsiniz

Gelişmiş yapay zeka teknolojisini kullanan Google, artık kimin nerede olduğunu, nereleri ziyaret ettiğini ve hatta kimlerle ziyaret ettiğini dahi tespit edebilmektedir. Bu doğrultuda müşterileri ziyaret ettikleri yer hakkında paylaşım ve değerlendirme yapmaya teşvik etmektedir. Değerlendirme yapan müşteri de firmaya ve diğer firma müşterilerine her şekilde olumlu katkı sunmaktadır. Yorum ve değerlendirme yapan müşterinin görüşü olumsuzsa bu firma için kendisine çeki düzen verme yönünde olumlu katkı sunmaktadır. Dahası yorumu yapan müşteriye şeffaf bir şekilde kendini açıklama fırsatı sunmaktadır.

Bulunur ve Bilinirsiniz

Google Haritalar servisini kullanmanın tartışmasız en önemli getirisi firmaların aranılan kelimelerde hem arama motorunda hem de haritalarda öne çıkmasıdır. Bildiğimiz gibi birçok firmanın internette en büyük amacı budur. Her firma müşterisine ilk ulaşan olmak ister. Bu konuyu aşağıda “Google Haritalarda Seo Nasıl Yapılır” başlığıyla açıklayacağız.

Ürünlerinizi ve Hizmetlerinizi Tanıtırsınız

Bir firma bu servisi kullanarak ürünlerini tanıtabilir, yayınlar oluşturabilir ve müşterilerinden rezervasyon kabul edebilir. Bunun için doğrulanmış bir konum sahibi olmanız yeterlidir. Hatta bu servisle Google yeni güncellemesiyle firmalara müşterileri tarafından doğrudan mesaj alabilme imkanı da tanımıştır. Bu hizmetten, doğrulanmış bir konuma sahip olan ve “Benim İşletmem” uygulamasını indiren firmalar yararlanabilir. Benim işletmem uygulaması ve sen sürümü hakkında detaylı bilgilere de yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Bu servis sosyal platformlardaki(Facebook. Foursquare gibi) değerlendirmeleri de kapsayan bir yapıya sahiptir. Yani eğer sizin bir konumunuz varsa ve bunu yanında değerlendirme almış Facebook veya Foursquare hesabınız da varsa Google bu platformlardaki değerlendirmeleri de ziyaretçilerle paylaşır.

Ücretsiz Websiteniz Olur

Bu servisle firmalar ücretsiz websitesi de oluşturabilirler. Bunun için doğrulanmış bir konum yeterlidir. Bu websitesi de yayınlar oluşturabilir, çalışma saatleri, hizmetler gibi bilgileri ziyaretcilerle paylaşabilirsiniz. Aynı zamanda website istatistiklerini takip etmenizde mümkün.

Bu servisin faydalarını saymakla bitiremeyiz ama en önemli faydalarını “kurumsallaşma, müşteriye çekme, kendini tanıtma, işletme ile ilgili bilgileri paylaşma, müşteriyle dogrudan; açık ve şeffaf bir şekilde iletişim kurma” olarak sayabiliriz.

Google Haritalar’a Kayıt Olmak İstiyorum – Ne Yapmam Lazım?

Günümüzde bu hizmetin farkında olan ama kullanamayan birçok firma var. Bazı firmalarda bu hizmetten habersiz. Birçok firma da bu hizmetin ücretli olduğunu düşünüyor. Oysaki bu hizmet tamamen ücretsiz. Kayıt olmakta çok kolay. Sizi fazla meraklandirmadan açıklayalım.

 

Google Hesabınız Olsun

Öncelikle bu hizmete kayıt olmak için Google hesabınızın olması gerektiğini söyleyelim. Günümüzde birçoğumuzun Google Mail hesabı vardır. Yoksa da açmanızı tavsiye ederiz. Bunun için mail.google.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bu hesap olmadan Google Hizmetlerinden faydalanmanız imkansız.

Benim İşletmem Uygulaması Aracılığıyla Yer Ekleme

Google hesabı sahibi olduktan sonra iki şekilde konum kaydı yapabilirsiniz:
İlki business.google.com linkine tıklayarak firmanızı eklemek. Bu link sizden Google hesabınızı açmanızı isteyecektir. Sonrasinda Benim Isletmem web sayfasina girmis bulunacaksiniz. Bu yolla yapılan işlemlerde doğrulanmamış konumların yayınlanmadığını belirtelim. Doğrulama ise telefonla ya da posta yoluyla yapılıyor. Posta yoluyla yapılan doğrulamazlarda ise konum adresine (Yetkili İsmi Tanımlıyorsunuz) bir posta(mektup) gönderiliyor. Google “bu mektubun ulaşması 14 günü bulabilir” diyor ama çoğu zaman mektup gelmiyor desek yanılmış olmayız. Çünkü mektup kayıtsız olarak gönderiliyor ve dağıtım memurları bunları pek önemsemiyor(mektup Türkiye’ye ulaşabilmişse).

Eksik Bir Yer Ekleyin

Konum kaydı oluşturmanın ikinci bir yolu ise Google Haritalara girip sol üst köşeden menüyü açarak “Eksik Bir Yer Ekleyin” sekmesine tıklamak. Tabi burada da Google hesabınızın açık olması gerekiyor. Bu linke tıkladığınızda sizden firma ismini, telefon numarasını, konumunu, websitesi ve çalışma saatleri gibi bilgileri isteyecektir. Bu bilgileri eksiksiz girmenizi tavsiye ederiz. Sonrasında sağ üst köşede bulunan “devam et” ok’una tıkladıktan sonra konum girişi incelenmek üzere Google’a gitmiş olacaktır. Bunun için Google size teşekkür maili de atacaktır. Firmanız kısa bir incelemeden sonra eğer onaylanırsa onay mailinin ardından Google hizmetlerinde yayımlanmaya başlayacaktır. Bu yayınlanmanın onayın ardından 48 saati de bulabileceğini belirtelim. Yukarıda bahsettiğimiz ilk yönteme göre bu şekilde giriş yapmak en mantıklısıdır. Çünkü muhtemelen onaylanacak ve sonrasında telefonla doğrulama alabileceksiniz. (Hatta bunun için Google Yerel Rehberi olmak anlamında puan da kazanacaksınız. Bu puanlar ile Google size belli rozetler verecek ve otorite kazanmış olacaksınız. Bu konuya başka bir yazımızda değinelim)

İşletmenizi Sahiplenin

Google Yerel işletme girişinizi yaptıktan sonra eğer Google işletme girişinizi onaylamışsa işletme hak sahibi olmanız gerekmekte. Bunun için Benim İşletmem web sayfasına girmeniz ya da mobil uygulamasını indirip arayüze girmiş olmanız gerekmekte. Ya da işletmenin yayımlanan girişine ( Haritalardaki konumuna) tıklayıp “Bu işletmeyi sahiplen” linkine tıklamanız gerekmekte. Tüm bu işlemler sizi tek bir sayfaya yönlendirecektir. Karşınıza gelen sayfada işletmenizin doğrulanması istenecektir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi Google size ya posta yoluyla mektup gönderecektir ya da telefonunuza sms atacaktır.

Posta yoluyla doğrulama Google’ın güvenlik amacıyla yaptığı bir işlemdir ve işletmenin gerçekten belirtilen adreste hizmet gösterip göstermediğini anlaması içindir.Gerek posta yoluyla mektup olsun gerekse de telefon yoluyla olsun size bir şifre gelecektir. Gelen bu şifreyi sisteme girmenizin ardından doğrulama başarılı bir şekilde gerçekleşecek ve işletme girişinizde tam yetki sahibi olacaksınız.( işletmenizin ilk kaydını yaparken telefon numaranızı kesinlikle doğru girin. Yoksa doğrulamasa sıkıntı yaşayabilirsiniz.) Eger doğrulamayı başarılı bir şekilde yapmışsanız işletmenizin analizlerine ulaşabilir yapılan yorumlara cevap yazabilirsiniz. Ayrıca isletmenize yeni fotoğraflar ekleyebilir ve işletmenizin ücretsiz websitesini oluşturabilirsiniz. Aslında her türlü işlemi onaydan sonra yapabilirsiniz desek yanılmış olmayız. Çünkü isletme girişinin kesin hak sahibi sizsiniz ve Google, işletme girişinizi geliştirmek için bir çok araç sunmuş bulunmakta.

Kayıt Oldum, İşletmem Yayımlandı. Peki Nasıl Kullanacağım?

Google Haritalara kayıt olmuş ve işletmenize de onay almışsanız girişinizi yönetmenin iki yolu bulunmakta: Benim İşletmem web sayfası ya da Benim İşletmem uygulaması. Iki yolla da işletme girişinizi yönetebilir, girişinize müdahale edebilirsiniz. Benim İşletmem web sayfasına analizler uygulamadan daha erken düşmekte. Bunun yanında aşağıda “Google Haritalar Seo” konusunda bahsedeceğimiz Benim İşletmem uygulamasında, uygulamanın seoya katkısı da bulunmaktadır. Yani her iki girişin artıları eksileri bulunmaktadır.

Benim İşletmem Mobil Uygulaması


Benim İşletmem uygulamasını nasıl kullanacağınızı isterseniz uygulama üzerinden anlatalım:

Öncelikle benim işletmem uygulamasını Google Play Store’dan indiriyoruz. Sonrasında Google hesabımızla uygulamayı açıyoruz. Uygulamayı açtıktan sonra karşımıza doğrulanmış bir işletme için belirli analizlerin ve düzenlemelerin bulunduğu bir sayfa çıkıyor. Birden fazla işletmeniz varsa yukarıdaki ok işaretinden öncelikle işletmenizi seçmeniz gerektiğini belirtmeliyiz. Burada doğrulanmış ve doğrulanmamış Işletmelerinizi göreceksiniz.

Biz, işletmemizi doğrulanmış olduğunu varsayarak anlatmaya başlayalım:

●Öncelikle sayfanın en üstünde; görüntülenme, arama ve etkinlik analizlerini göreceksiniz. Bu analizler Google’ın son bir ayda topladığı verileri ifade etmektedir. Yani bu demek oluyor ki her 30 günlük süre içerisinde bu veriler güncellenmekte.

Görüntüleme

 • En solda yer alan “görüntüleme” kısmı, arama görüntülemeleri ve harita görüntülemeleri olarak iki kısımda toplu bir şekilde analiz edilmiş verileri ifade etmektedir. Yani işletmenizin Google arama motorunda ne kadar gösterim aldığı arama görüntülemelerinde, haritalarda ne kadar gösterim aldığı ise harita görüntülemelerinde gösterilmektedir.

Arama

 • Ortada yer alan arama analizi ise doğrudan ve keşfedilerek işletmenizin ne kadar arandığını analiz etmektedir. Burada ise işletmenizi müşterilerin doğrudan mı yoksa keşfederek mi bulduğunu görebilirsiniz.

Etkinlik

 • En sağda yer alan etkinlik ise yol tarifi istekleri, web sitesi ziyaretleri, telefonla arama ve fotoğraf görüntülemeleri analizlerini size sunmaktadır. Örneğin bu bölümden işletmenize ne kadar yol tarifi istendiği, işletmenizin ne kadar arandığı gibi bilgileri görebilirsiniz

●Uygulamanın en altında ise; anasayfa, müşteriler, profil ve diğer sekmelerini göreceksiniz. Burada; müşteriler kısmında işletmenizi yapılan yorumları, müşterilerin işletmenize gönderdiği mesajları ve takipçilerinizi görebilirsiniz. Yeri gelmişken şunu belirtmekte fayda var; mesajlar ve takipçiler uygulaması Google’ın son dönemde Benim İşletmem uygulamasına getirilmiş olduğu yeniliklerdendir. Müşteriler kısmında;

Yorumlar

 • Yorumlara tıkladığınızda müşterilerinin yapmış olduğu yorumları görebilir ve yapılan yorumlara cevap verebilirsiniz ki biz cevap vermenizi tavsiye etmekteyiz.

Mesajlar

 • Mesajlar kısmında ise müşterilerin uygulama yoluyla işletmenize göndermiş olduğu mesajları görebilir ve mesajlara cevap verebilirsiniz.

Takipçiler

 • Takipçiler kısmında ise işletmenizin takipçilerini görebilirsiniz. Dilerseniz takipçilerinize duyurabileceğiniz yayınları da bu sekmeden oluşturabilirsiniz.

●Ana sayfada en altta yer alan profil sekmesine tıkladığınızda ise işletmenizde ilgili profil bilgilerinizi düzenleyebilirsiniz.

●Sağ altta yer alan diğer sekmesine tıkladığınızda ise işletmenizde ilgili analizler, yayınlar, fotoğraflar ve web sitesi gibi bilgilere ulaşabilirsiniz ve bunları düzenleyebilirsiniz.


●Dikkat ettiyseniz ana sayfada sağ alt köşede artı işareti göreceksiniz. Bu artı işaretini tıkladığınızda yayın oluştur ve fotoğraf ekle sekmeleri karşınıza gelecektir

 • Yayın oluşturabilmek için web sitesi oluşturmanız gerektiğini belirtmeliyiz. Yayınınızı bir video veya fotoğraf aracılığı ile oluşturabilirsiniz.
 • Fotoğraf sekmesine tıkladığınızda karşınıza iç mekan fotoğrafları, dış mekan fotoğrafları gibi belirli kategoriler gelecektir. Bu kategoriler ile ilgili işletme rehberinize fotoğraf yükleyebilirsiniz.

Benim İşletmem uygulamasından kısaca bahsettikten sonra dilerseniz en çok merak edilen konuya “Google maps seo nasıl yapılır?” yani “Google Haritalarda nasıl yükselirim?” sorusunu cevaplamaya çalışalım.

Google Maps’te Yükselmenin Yolları

Aslında seo konusu işletme kaydı oluşturanlar için çok merak edilen ve araştırılan bir konu. Yazımızın başlarında belirtmiş olduğumuz gibi bu konuda internette tatmin edici bilgiler yok denecek kadar az. Biz ise bir nevi bu konuya katkı amacıyla ve tecrübelerimize dayanarak harita seo nasıl yapılır konusunu sizlere aktarmak istiyoruz.

İşletmeniz Doğrulanmış Olmalı

Öncelikle işletme girişinizin doğrulanmış olmasının seoya çok büyük katkısı olduğunu söylememiz gerekiyor. Google doğrulanmış girişlere değer verir. Seo haricinde, bu konu, konumumuz üzerinde tam hakimiyet sahibi olabilmek ve işletme girişimize kötü niyetli birilerinin sahip olamaması amacıyla da önem arz etmektedir. Yani işletmeniz doğrulanmamış bir girişe sahipse, bu hesaba ileride birileri hak talebinde bulunarak sahip olabilir. Bu bizim istemeyeceğimiz bir durumdur.

Bilgileri Eksiksiz Girin

Eğer doğrulanmış bir hesabımız varsa girişimizin bilgilerinin mümkün olduğunca eksiksiz olmasına dikkat etmemiz gerekiyor. Yani işletmemizin; adresinin, isminin, çalışma saatlerinin ve web sitesi gibi bilgilerinin tam olması gerekiyor. Şimdi isterseniz burada bir alt başlık açalım ve bunların her birisinin Seo için neden önemli olduğunu açıklamaya çalışalım:

İşletme İsmi

Işletme ismi, gerek haritalarda gerekse Google arama motorunda öne çıkmak için en fazla üzerinde oynama yapılan işletme bilgisi diyebiliriz. Örneğin bizim çalışma yaptığımız birçok firmadan biri olan Güngör Nakliyat girişimiz saf bir şekilde Güngör Nakliyat olarak işletme girişi yapılmış olmasına rağmen isminde Beylikdüzü Nakliyat ibaresi geçiren girişlerin çoğu zaman bizden önde çıktığını görebilmekteyiz Tabii ki böyle bir işletme isminin olmadığını hepimiz bilmekteyiz. Bu şekilde yapılan işletme girişleri Google tarafından hileli işlem olarak algılanabilme kapasitesi çok yüksek girişlerdir. Herhangi bir şikayet durumunda hesabın askıya alınması pek muhtemel. Tabii kimse işletmesinin kaldırılmasını istemez. Bunun için işletme ismimiz ne ise onu yazmamız gerekiyor.

Risk Almayı Seviyorsanız

Fakat burada risk almayı seven bir yapıya sahipseniz çok ufak bir önerimiz de yok değil. Bir örnekle anlatalım: Biz Güngör Nakliyat girişini ilk oluşturduğumuzda saf şekilde girişini yapmıştık. Bu şekilde çok uğraşmanıza rağmen eksiksiz bir girişle bile ilk 20’ye giremediğimiz gördük. Fakat ismimizin Beylikdüzü nakliye – Güngör Nakliyat olarak değiştirmeye karar verdik ve bunu uyguladık. Bu çok kısa bir süre yani 2 hafta gibi bir süre böyle devam etti. Uyguladığımız ilk gün itibariyle işletme girişimiz ilk 20’ye girdi. Gerek haritalarda gerek arama motoru haritasında Beylikdüzü nakliye yazdığımızda Beylikdüzü nakliye Güngör Nakliyat olarak tamamlayıcı içerik olarakta sunuldu. Bu bizim için çok güzel bir sonuç olmasına rağmen çok tehlikeli bir işti. Girişimiz yaklaşık 2 hafta süresince böyle durduktan sonra saf bir şekilde Güngör Nakliyat olarak düzeltildi ve sonuç mu? Mükemmel! Girişimiz ilk 10da!

Hileli İşlem Tehlikeli İşlem

İşletme isminizi oluştururken aralara herhangi bir işaret koymamanız yönünde Google’ın ciddi bir uyarısı var. Bu uyarıya pek kulak asılmasada herhangi bir şikayet durumunda işletmenizin askıya alınması gibi bir durumla karşılaşabilirsiniz. Aynı zamanda bunun seo’ya olumsuz etki ettiğini de belirtmeliyiz.
İşletme isminizi girerken dikkat etmeniz gereken bir diğer hususda yazım şekliniz. İşletme girişinizin isminin hepsinin büyük harfle olmamasına dikkat etmelisiniz.
GÜNGÖR NAKLİYAT(Yanlış)
Güngör Nakliyat(Doğru)

Google bize işletme ismimizin başına ya da sonuna herhangi bir ekstra ibare koymamamız gerektiğini söylüyor. Yani aksini uyguladığımızda şikayet halinde işletmemizin kapatılabilir. Aslına bakarsanız Seo için işletmemizin başına ya da sonuna ibare koymamız çok büyük katkı sağlıyor. Örneğin biz Güngör Nakliyat girişinizi Beylikdüzü Güngör Nakliyat olarak değiştirmiş olsaydık Beylikdüzü Nakliyat aramalarında çok rahat yükselebilirdik. Fakat işletme girişleri için bu çok büyük bir risk. Eğer ki bu riski göze alabiliyorsanız uygulayabilirsiniz.

İşletmemizin Adresi

Aslına bakılırsa adres konusu seoya etki etmiyor gibi görülebilir fakat getirisi anlamında değerli bir veridir. Google’ın son yapmış olduğu güncellemelerden sonra adı üstünde “yerel işletmeler” bulunduğu bölgelere hizmet vermek amacıyla konumlandırıldı. Örneğin siz Beylikdüzü’nde oturuyorsanız ve nakliyat şeklinde bir arama yapmışsanız Güngör Nakliyat ile karşılaşmanız pek muhtemel. Çünkü Google konum hizmetleri ile size en yakın olan nakliyat firmasını gösterecektir. Bu da şu demek; eğer Beylikdüzü bölgesinde nakliyat araması yapıyorsanız Avcılar’da yer alan nakliyat firmaları gerek Google haritalarda gerekse Google rehber girişlerinde çok daha sonraları çıkacaktır. Burada gerçek adresinizi girmenizi tavsiye ederiz. Aksi halde hileli bir giriş yaptığınızda ve şikayet söz konusu olduğunda işletmeniz askıya alınabilir.

İşletmenizin adresi kalabalık bölgeye ne kadar yakınsa geri dönüşler de o kadar fazla olacaktır.

Son olarak Örneğin Google haritalara girdiniz ve Ankara yazdınız. Google size konum çubuğuyla Ankara’yı gösterdiğinde o konum çubuğuna ne kadar yakın bir girişiniz varsa hem reklam anlamında hem de de seo getirisi itibariyle çok şanslısınız diyebiliriz.

İşletmenin Çalışma Saatleri

Çalışma saatleri seoya ciddi manada katkı sağlayan bir diğer husustur. Google çalışma saatleri düzgün bir şekilde düzenlenmiş girişleri seviyor. Deneyimizde çalışma saatlerimiz önceden 24 saatti ve bir süre çalışma saatlerimizi düzenlemedik fakat çalışma saatlerimiz üzerinde düzenleme yaptığımızda sıralamamız minimum 3 kademe yükseldi. Buradan yola çıkarak çalışma saatlerinizi düzgün bir biçimde girmenizi tavsiye ederiz.

Web Sitesi

Benim işletmem uygulamasını kullanan işletmelere Google tarafından ücretsiz web sitesi oluşturma hizmeti sunulmakta. Bu web sitenizi oluşturmanızı kesinlikle tavsiye ederiz. Bu web sitesi üzerinden çalışma saatlerinizi, firmanız hakkında açıklamayı ve yayınlarınızı müşterilerinize ulaştırabilirsiniz. Bir web siteniz varsa bile ücretsiz web sitesi hizmetinden faydalanmanızı seo anlamında tavsiye ederiz. Aynı zamanda web sitesi oluşturmadan yayın oluşturalmayacağını da belirtmek isteriz. Web sitenizi alırken subdomainde anahtar kelimeleri geçirebilirsiniz. Çünkü her web sitesinde olduğu gibi ücretsiz sunulan bu web sitesi hizmetinde de subdomain seo için önem arz etmekte.

Gerek ücretsiz oluşturulan web siteniz gerekse de ücretli oluşturulan web siteniz olsun, içeriğinde anahtar kelimeleri bulundurmaya özen göstermelisiniz. Örneğin bir restaurantımız olduğunu ve bununla ilgili bir websiteniz olduğunu varsayarsak websitenizin içeriğinde lokanta ibaresi geçirebilirsiniz. Google, rehberine girişi yapılan işletmelerin web sitelerini botları aracılığı ile taramakta ve anahtar kelimeleri analiz etmekte. Örneğin x restaurant adında bir işletme girişiniz varsa ve bu girişiniz Beylikdüzü’nde ise Beylikdüzü lokanta yazıldığında restaurantınızın aramada çıkmasını istiyorsanız web sitenizde lokanta ibaresini geçirebilirsiniz.

İşletme girişinize ait ücretsiz web sitesi oluşturmuşsanız, oluşturduğunuz bu web sitesi işletme girişinizi her güncellediğinjzde buna paralel olarak güncellenecektir. Ayrıca bu websitenizde müşteriler tarafından yapılan yorumlar “öyküler” adı altında listelenecektir. Son olarak seodan bağımsız bir şekilde söyleyebilirizki; ürünlerinizi ve hizmetlerinizi, hemen ara ya da rezervasyon yap linki ile ücretsiz oluşturduğunuz bu websitenizde yayımlayabilirsiniz.

Hakkında Kısmı

Bu kısım adından da anlaşılabileceği üzere şirketiniz hakkında bilgiler sunduğunuz kısımdır. Bu kısmın da seo açısından önemli olduğunu düşünmekteyiz ve doldurmanızı tavsiye ederiz. Burada işletmenizden bahsederken anahtar kelimeleri geçirmenizi haritada yükselmenize katkı sunacaktır.

Hizmet Bölgeleri

Benim işletmem uygulamasının profil sekmesinden düzenleyebileceğiniz bölümdür. Hizmet bölgelerimiz ne kadar çok geniş olursa Google botları işletmenizi o bölgelerde göstermeye gayret ederler. Burada Seo açısından bölgeleri spesifik olarak belirlemenizi tavsiye ederiz. Örneğin hizmet bölgenizi Türkiye olarak seçtiğinizde bu seo açısından pek önem arz etmeyecektir fakat işletmeniz Avcılar Cumhuriyet Mahallesi’nde ise hizmet bölgelerimize Avcılar Cumhuriyet Mahallesi eklemelisiniz. Bu yolla Google botları Avcılar Cumhuriyet Mahallesi’nde arama yapan müşterilere işletmenizi gösterebilir.

Anahtar Kelimeler

Son olarak benim işletmem profil sekmesinde “İleri Düzey Bilgiler” kısmında anahtar kelimeler girişi bulunmakta. Buraya 10 adet anahtar kelime girebilirsiniz. İşletme girişinizin seosuna en büyük katkıyı sağlayan bölümlerden biri de burasıdır. Burayı işletmenizin faaliyetleri ve aranma hacmi olan kelimeler doğrultusunda doldurmanızı tavsiye ederiz.

Google Harita Seo İçin Hap Bilgiler

• Müşterilerinizden yorum almaya bakın ve aldığınız yorumlar mümkün olduğunca fotoğraflı ve uzun olsun. Ayrıca yapılan yorumlar işletmenizin faaliyetlerinden bahsetsin. Örneğin bizim Güngör Nakliyat girişimize yapılan yorumlarda
bir müşterimiz konteyner nakliyesi ibaresini yorumunda yazmış. Muhtemeldirki ileride Beylikdüzü konteyner nakliyesi yazıldığında Güngör Nakliyat çıkacaktır.

Tarih Önemli

• Google, işletme girişlerinin tarihini de Seo parametresi olarak belirlemiştir. Yani işletmenizi Google rehbere ne kadar erken eklersiniz sizin için o kadar iyi olacaktır.

Daha Çok Yayın

• İşletme girişinizde ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtan yayınlar oluşturmaya özen gösterin ve bu oluşturulan yayınların belli bir süre sonra güncellenmesi amacıyla Google tarafından kaldırıldığını da unutmayın. Bu nedenle belirli aralıklarla yayınlar oluşturun. Google mapste yükselmemiş katkı sağladığını göreceksiniz.

Yazım Kurallarına ve Paylaşımlara Dikkat

• İşletme girişlerinizde hiçbir şekilde yanlış heceleme, hileli karakter kullanımı ve anlamsız içerikler paylaşmayın. Bunun yanında satıştaki her şey %50 indirimli gibi ya da İstanbul’daki en ucuz nakliyatçı gibi yanıltıcı içerikler paylaşmayın. Bunlar Google’ın işletme girişlerinde hileli olarak gördüğü işlemlerdir ve yükselmenizi engelleyebilir.

Çok Yorum Organik Yorum

• Google’ın hileli olarak yapılan yorumları silebileceğini unutmayın. Yorumun silinmesi de seoya olumsuz etki eder. Ayrıca Google işletmelerin müşterileri yorum yapsın diye dükkanlarına ve benzeri yerlere yorum yapılması amacıyla araç koymasına karşıdır. Örneğin sizin bir restaurantınız var ve müşterilerinizin yorum yapması amacıyla restaurantınıza bir tablet koydunuz. Google için bu yasaktır ve hileli işlem sınıfına girer.

Tanıdığın Yorumu

• İşletmenizde yorum yapan müşterilerin işletme çevresinden olması ya da işletmenize uğramış olması önemlidir. Google bunu tespit eder ve sıralamada buna değer verir.

Arayıp Sorsunlar

• İşletme girişinizdeki telefon ve yol tarifi gibi linkler ne kadar tıklanıyorsa Google işletmenize ona göre değer verir ve sıralamayı belirlediği en önemli kriterlerden biri de budur. Daha çok telefon ve yol tarifi almaya bakın.

İsim Önemli


• Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi işletme girişinizin isminin tamamen büyük harflerden oluşmamasına ve gereksiz boşluklar kullanmamaya özen gösterin. Burada istisna olarak işletme isminiz bir kısaltmadan ibaretse büyük harfler kullanabilirsiniz. Örneğin KFC gibi.

• İşletme adınız cadde, sokak ve şehir gibi konum bilgilerini içermemelidir. Bu Google tarafından hileli işlem olarak algılanır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi eğer böyle bir girişiniz varsa şikayet halinde işletme girişinizin askıya alınması muhtemeldir.

Adres Önemli

• İşletme girişinizin konum olarak gerçek adresiniz olsun. Çünkü Google Ar Navigasyon özelliğini denemeye aldı. Bu navigasyon sokakları üç boyutlu olarak gösterecek. Yani 3D Haritadan-3D Navigasyondan bahsediyoruz.Tabii işletme girişiniz doğru değilse bu, bugün olduğu gibi ileride de müşterilerin size ulaşma konusunda sıkıntı yaşayacağı anlamına gelir.

Sadece Reel İşletme

• Sadece internet ortamında hizmet veren işletmelerin prensip olarak Google Harita kaydı oluşturamayacağını belirtmeliyiz. Tabii ki oluşturabilirsiniz fakat Google kurallarına göre bu yasaktır.

Doğrulama Kodu Gelmiyor mu?

Üzülmeyin

● İşletmenizi doğrulamak istiyorsanız ve bunun için hala posta bekliyorsanız ve üzerinden 14 gün geçmişse Google’la doğrudan iletişime geçebilirsiniz. Bunun için buraya tıklayabilirsiniz.

Spam İşletme Girişlerini Şikayet İçin

● Rekabeti ihlal eden ya da spam olduğunu düşündüğünüz girişler varsa şikayet etmekten çekinmeyin. Bunun için buraya tıklayabilirsiniz.

İşletmenizin Onayı İçin Bu Yolları da Deneyebilirsiniz

 • İşletmenize telefonla onay alamıyorsanız buradaki linke tıklayarak işletme girişinizi yapabilirsiniz. Bu yöntemin telefonla onay isteme oranını arttırdığı da söylenmekte.
 • İşletmenizin bir websitesi varsa ve bu websitesi Google Webmaster Console tarafından mülk olarak işletme girişini yapan adına ekli ise Google mail onay seçeneğini de devreye sokabilir. Burada girişi yapılan işletmenin websitesinin, sahibi olunan websitesi olmasına özen gösterilmeli.
 • Google My Business yani Benim İşletmem uygulamasının İngilizce versiyonunda işletme girişi seçeneklerinde “işletmenin herhangi bir adresi yok” “hizmeti evlere götürüyor” anlamında seçenekleri seçtiğinizde muhtemelen sms ile doğrulama isteyecektir.

Bizim Google rehber ve Benim İşletmem uygulaması hakkında yazacaklarımız şimdilik bu kadar. Konunun çok geniş olduğunu söyleyebiliriz. Eğer sizlerinde sorularınız varsa bu paylaşımın altına yorum yapabilirsiniz. Mümkün olduğunca cevaplamaya çalışacağız. İşletme girişlerinizde başarılar..

Profesyonel Rehber Girişi ve Benim İşletmem desteği için iletişim kısmından bize ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Talip Zor

Yorum yazın