Facebook Reklam Sistemleri Sosyal Medya

Facebook Ayrım Gözetmeme İlkesi

Facebook’un Reklam İlkeleri, reklamverenlerin, Facebook reklamlarını bireylere veya kişi gruplarına karşı ayrımcılık yapmak için kullanmasını yasaklar. Irk, etnik köken, ulusal köken, din, yaş, cinsiyet, cinsel yönelim, cinsel kimlik, aile/evlilik durumu, engellilik hali ya da tıbbi veya genetik hastalık gibi belirli kişisel özelliklerine göre, bireylerin veya kişi gruplarının fırsatlarını yok sayan reklamlar, ayrım gözeten reklamlardır.

Ayrım Gözetmeme İlkesi

Reklamlar; ırk, etnik köken, ten rengi, ulusal köken, din, yaş, cinsiyet, cinsel yönelim, cinsel kimlik, aile durumu, engellilik durumu, tıbbi veya genetik hastalık gibi kişisel özelliklere dayalı olarak insanlar arasında ayrımcılık gözetemez veya bunu teşvik edemez.
Facebook, reklamverenlerin reklam ürünlerimizi insanlar arasında ayrımcılık yapmak için kullanmasını yasaklar. Bu, reklamverenlerin (1) hedef kitle seçim araçlarımızı kullanarak (a) reklamlarda belirli kişi gruplarını haksız surette hedefleyemeyecekleri (Hedeflemeyle İlgili Reklam İlkesi’nin 7.1 Maddesine bakın) veya (b) belirli kişi gruplarının reklamlarını görmesini haksız surette engelleyemeyecekleri ya da (2) reklamlarında ayrımcılık gözeten içeriklere yer veremeyecekleri anlamına gelir. Reklamverenlerin ayrımcılığı yasaklayan geçerli kanunlara da (Yasa Dışı Ürün veya Hizmetlerle İlgili Reklam İlkesi’nin 4.2 Maddesine bakın) uyması gerekmektedir. Bunlara konut, istihdam ve kredi gibi konulara ilişkin tekliflerle bağlantılı olarak, belirli kişi gruplarına karşı ayrımcılık uygulamalarını yasaklayan kanunlar dahildir.

Ayrım gözetmeme ilkesi ne anlama geldiğine ilişkin örnekleri aşağıda bulabilirsiniz. Reklamlarda ayrımcılık yasaklanmış olsa da, reklamını yaptığınız ürün veya hizmetle uyuşan ilgi alanlarına göre belirli bir hedef kitleyi hedefleyebilirsiniz.

facebook ayrim gozetmeme ilkesi is ilanlari konut

Konut, İstihdam ve Kredi Reklamları

Ayrım gözetmeme ilkesi bu 3 alanda reklam verenleri ilgilendiriyor:

  • Gayrimenkul/Konut reklamları
  • İş İlanı Reklamları
  • Kredi Reklamları

Örneğin bir iş ilanının reklamını yaparken erkek eleman arıyorsanız bu Türkiye’de normal karşılanan bir durum olsa da iş ilanı reklamını sadece erkeklere göstermek Facebook Ayrım Gözetmeme İlkesi’ne aykırı bir durumdur ve reklamınız onaylanmaz. Aynı durum konut satışı ve kredi için de geçerlidir.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın