Kreatif

Ogilvy’e Göre Başarılı Reklam Kampanyaları İçin 11 Altın Kural

Başarılı reklam kampanyaları ile tüketicilerin algısı ve davranışları çok ciddi bir biçimde etkilenebiliyor. Birçok marka ve müşteri yaptığı reklamlardan daha iyi sonuçlar alabilmek için gerçekten büyük çaba harcıyor.

Reklamcılıkta marka imajını ön planda tutan ekolün temsilcisi olarak görülen Ogilvy yaratıcı reklam kampanyaları için düşüncelerini şu 11 madde ile açıklıyor:

 1. Ne söylediğiniz, nasıl söylediğinizden daha önemlidir.
 2. Eğer kampanyanız büyük (muhteşem) bir fikrin etrafında inşa edilmemişse sonuç fiyasko olacaktır.
 3. Gerçekleri verin. Tüketici moron değildir, onlar sizin eşinizdir. Eğer sıradan sözler ve sloganların onları satın almaya iteceğini zannediyorsanız onların zekalarını hafife alıyorsunuz demektir. Tüketiciler sizden verebileceğiniz bütün bilgileri isterler.
 4. Satın alma sürecinde insanları sıkamazsınız. İnsanların okumayı isteyecekleri reklamlar yapmanız gerekir.
 5. Sempatik olun ama soytarılık yapmayın.
 6. Çağdaş, modern reklamlar yapın.
 7. Bazı kurum ve kuruluşlar reklamlarınızı eleştirebilirler, unutmayın reklamlar onlar için yapılmaz.
 8. İyi reklam yazacak kadar şanslıysanız etkisini kaybedinceye kadar tekrarlayın.
 9. Ailenizin okumasını istemeyeceğiniz bir reklamı asla yazmayın. İyi ürünler sadece dürüst reklamlarla satılabilirler. Eğer ürünün iyi olduğuna inanmıyorsanız o ürünün reklamını yapmayın.
 10. İmaj ve marka, marka kişiliğinin tamamı budur. Marka kişiliği pazarda yer bulabilmek için üretilen ve söylenen saçma sapan şeyler değildir.
 11. Asla taklitçi olmayın. Kimse başkasının reklamı ile marka oluşturamaz. Taklitçilik bilerek yapılmış bir aşırma olmasının yanısıra onu yapan insanın da üzerine yapışan kötü bir lekedir.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın