Kreatif Reklam Sistemleri

Dijital Reklam Dünyası

Dijital Reklam Dünyası

İnternetin çok  hızlı bir şekilde gelişip yaygınlaşması  birçok yeniliği beraberinde getirdi. Dijital Çağ diye adlandırdığımız bu zamanda internetin girmediği bir alandan söz edemez olundu. Tabi bu gelişmeler ile , özellikle pazarlama dünyasının içinde yeni bir alan daha oluştu. İnternetin potansiyelin bu kadar  yüksek olması, hemen her firmanın dijital reklamlar oluşturup yayınlamasını sağladı.

İnternetin gücünün ne kadar farkındayız? İnternet ne kadar kullanılıyor? İnsanlar internette neler yapıyor? Asıl önemli soru ise, markanız için bu potansiyelden nasıl yararlanabilir? İnternet ile markanıza ne gibi değerler katabilirsiniz?

İnternet kullanımının tarihsel sürecine baktığımızda; 2000 yılında dünyada yaklaşık 361 milyon kişi İnternet kullanıcısıydı. 2017 de ise İnternet kullanıcı sayısı 3,7 milyarın üstüne çıktı. Burada %764 oranında bir artıştan söz ediyoruz. 17 yıl içerisinde kullanımı bu kadar artan internet ile başlayan dijital çağda dünyanın neredeyse yarısı İnternet kullanmaktadır.

Türkiye’de İnternet Kullanım İstatistikleri

Türkiye, gelişen teknolojiye hızlı ayak uyduran ülkelerden biri olarak Türkiye’de 59 milyon İnternet kullanıcısına sahiptir. Son dönemlerde artan mobil kullanımına bakıldığında ise nüfusun %94,6’sı mobil aboneliğe sahip olduğu görülmektedir.

Avrupa’da İnternet Kullanım İstatistikleri

Gelişmiş birçok ülkeye sahip olan Avrupa’da İnternet kullanımına bakıldığında, %75’in üzerinde internet kullanıcının olduğu görülmektedir. Gelişmiş teknoloji ağına sahip olan Avrupalıların her birinin ortalama birden fazla mobil aboneliği bulunmaktadır. Kullanıcılar İnternet’te aylık ortalama 30 saatten fazla vakit geçirmektedir.

Genel olarak İnternet’in kullanımı ile ilgili bilgilere bakıldığında, her internet kullanıcısını potansiyel birer müşteri olarak düşünürsek, markaların dijital çağa ayak uydurmamaları bu potansiyelden vazgeçtikleri anlamına gelmektedir.

İnsanlar İnternet’te Ne Yapıyor?

Evet, insanlar yoğun bir şekilde internet kullanıyor. Peki bu kadar kullanıcı İnternet’te ne yapıyor?

İnternet kullanıcılarının birçoğu E-Ticaret kullanıcısı! 2017 verilerine göre Türkiye’de İnternet üzerinden 29,92 milyon kişi ürün ve hizmet satın almıştır.

Sayısı Milyarı bulan  İnternet kullanıcısının her gün sosyal medyada ve video paylaşım platformlarında video izlemesiyle, İnternet ortamında video izleme oranları istikrarlı artış eğilimindedir.

İnternet kullanıcıları sosyalleşmek ve çevreleriyle bir şeyler paylaşmak için İnternet’te geçirdikleri sürenin yarısında ise sosyal medya kullanıyor.

Dijital Reklam Faydaları Nelerdir?

  1. Çok sayıda yeni müşteri elde edebilirsiniz
  2. Ürünlerinizi doğrudan web sitenizde pazarlayabilirsiniz
  3. Hedef kitlenize yönelik reklamlar sunabilirsiniz
  4. Müşterileriniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz
  5. İnternet kullanıcılarını müşterileriniz edinebilirsiniz
  6. Marka bilinirliğini arttırabilirsiniz
  7. Müşterileriniz sizlerle birebir iletişime ve etkileşime geçebilirsiniz
  8. Müşteri deneyimlerini ve memnuniyetlerini potansiyel müşterilerinize aktarabilirsiniz
  9. Ölçülebilir özelliğe sahip olan pazarlama stratejisi oluşturabilirsinizsiniz

Markanızı, ürünleriniz veya hizmetleriniz dijital alana  taşıyarak, dijital reklamcılığın faydalarından istifade edebilirsiniz. Dijital reklamcılığa geçmeden önce kritik birkaç soruya cevap vermenizi öneriyorum.

Dijital reklamcılık sektöründe  birçok seçenek bulunmaktadır. (Video reklamcılığı, Arama ağı reklamcılığı, Sosyal medya pazarlaması vb.) İlk adımı atmadan önce kendinize sorun! Nereden başlamak istiyorsunuz ve neyi hedefliyorsunuz?

Dijital reklamlar için teknik bilgi gerektirmektedir. Yapılacak tüm teknik ve reklam faaliyetleriyle kim ilgilenecek? Siz mi ilgileneceksiniz, dışarıdan hizmet mi satın alacaksınız?

Yazar Hakkında

Emre Gökbudak

Yorum yazın