Mobil

e-Nabız Uygulaması İle Sağlık Bilgileriniz Hep Yanınızda!

e-Nabız mobil sağlık uygulaması

Devlet kurumlarının dijital çağı yakalama çalışmalarının son örneği olan e-Nabız uygulaması, kişisel sağlık bilgilerinizi bir araya toplayan ve her yerden görebileceğiniz bir sistem.

e-Nabız uygulaması ile Sağlık Bakanlığı tüm sağlık kuruluşları arasında iletişimi sağlayarak reçeteleriniz, tahlilleriniz, raporlarınız gibi  kişisel sağlık bilgilerinizin sizin ve beraberinde size hizmet eden sağlık çalışanlarının görmesine imkan sağlıyor.

Sisteme giriş yapabilmeniz için öncelikle enabiz.gov.tr adresinden e-devlet şifresiniz ile giriş yapmanız gerekiyor. Daha sonra ayarlardan e-Nabız için yeni şifre belirleyebiliyorsunuz. Eğer e-devlet şifreniz yok ise de aile hekiminizden geçici şifre alarak giriş yapabilirsiniz.

e-Nabız hizmeti sadece 01 Ocak 2015 tarihinden itibaren olan sağlık verilerinizi gösteriyor ve bu tarihten önceki sağlık bilgileriniz yer almıyor.

Önemli bir nokta da bilgilerinizin paylaşılabilirliği, yani sizden bilgilerinizi kiminle paylaşmanızı istediğine dair izinler. Bu ayarı ilk girişte belirlerken dilerseniz sonrasında da profil ayarlarınızdan düzenleyebilirsiniz.

enabızayar

Geçtiğimiz haftalarda duyurulan e-Nabız hizmeti mobil uygulaması, mobil cihazlardan da sağlık bilgilerinize kolay ve hızlı şekilde erişim sağlıyor. e-nabız ile sağlık kuruluşlarında yaptığınız neredeyse tüm işlemleri görüntüleyebiliyorsunuz.

Uygulamanın diğer kullanışlı yönleri ise ilaç hatırlatma ve 112 Acil Servis çağırma özelliklerinin bulunması. Özellikle 112 acil servise konumu paylaşması ise oldukça faydalı. e-Nabız’ı hem IOS hem de Android cihazınız için uygulama mağazalarından indirebilirsiniz.

Bu özellikleri ile düşündüğümüzde e-Nabız uygulamasının bilhassa kronik rahatsızlıkları bulunanlar için çok yararlı olacağını söyleyebilirim. Eğer hizmeti beğenmezseniz profil ayarlarından dondurabilir ya da tamamen kapatabilirsiniz. Profilinizi dondurduğunuz süre boyunca oluşan sağlık verileriniz sisteme kaydedilmez. Ayrıca profilinizi kapattığınız taktirde sistemde bulunan tüm kişisel sağlık bilgileriniz silinecektir. Kapatılan e-Nabız hesabınızın yeniden açılması için de ilgili kurumlara dilekçe ile başvurmanız gerekmektedir.

Yazar Hakkında

Ramazan Güneş

2010'dan beri dijital dünyaya olan ilgimi bilgi ile donatmaya çalışıyorum. Bunun için çok fazla okumak ve yazmak gerektiğine inanıyorum. Bir kaç blogda sosyal medya üzerine yazılar yazdım. Halen dna360' da sosyal medya uzmanı olarak çalışıyorum.

Yorum yazın