Mobil Teknoloji

Skype Daha Sadeleşiyor

Geçtiğimiz hafta Skype yeni güncelleme ile sade bir yapı ortaya koyacağını duyurmuştu.

Microsoft’un anlık görüntülü ve yazılı mesajlaşma uygulaması yeniden  tasarımını değiştiriyor. Peki ama neden? Buyrun detaylara bakalım.

Skype en son büyük değişikliğini geçtiğimiz yıl yapılmıştı ve, Snapchat’e benzedi diye eleştiriler almıştı. Galiba şimdi bu karardan geri adım atılıyor. Skype Tasarım ekibinin başındaki isim Peter Skillman, “Geri adım atmaya, sadeleşmeye ve kullanıcıların güvenini tekrar kazanmaya ihtiyacımız var.” Şeklinde bir açıklama yaptı. Alınan bu yeni kararın gerekçesini bu şekilde anlamış olduk.
Ortaya çıkan bu yeni tasarımda, kullanıcıların en çok kullandığı Skype özellikleri ön plana alınacak. Söz konusu tasarım değişikliği hem masaüstü hem de mobil uygulamayı kapsıyor. Yetkililer yapılan tüm geri bildirimlerin dikkatlice incelendiğinin altı çiziliyor.

Sadeleşmeye birden fazla kez vurgu yapılmış olmasının sonuçlarını paylaşılan görsellerde bulmak mümkün. Vurgulanan sadeleşme kavramı sadece tasarım ögelerinin azaltılması olarak değil, gereksiz görülen özelliklerin kaldırılmasını da kapsıyor. Yani kullanılmayan bazı özellikler de kaldırılacak. Bunların başında geçtiğimiz yıl duyurulan “Highlights” özelliği geliyor. Bu sayede Skype tamamen kendi amacına yönelmiş bir servis olarak yoluna devam edecek.

WhatsApp Web’ e mi Benzeyecek?

Masaüstü tarafına bakıldığında WhatsApp Web’e oldukça benzediğini söyleyebiliriz. Mobil tarafta ise yapılacak olan sadeleştirme ve basitleştirme oldukça göze çarpıyor.

Yazar Hakkında

Emre Gökbudak

Yorum yazın