Firma Haberleri

Akşam Stresine Dikkat Edin

Aksam stresi paxil

Stres artık günlük yaşamımızın bir parçası haline gelmiştir. İşte, evde, yolda giderken bile strese mağruz kalmamız kaçınılmaz olmuş, çoğu kişi stresini yönetmek için Paxil gibi antidepresanlara başvuruyor olmuştur.

Gece yaşadığınız stresli olaylar, vücudun stres hormonlarını sabah saatlerinde meydana gelen stresli olaylara göre daha fazla salgılamasına neden olmakta. Bilimsel çalışmalar akşam saatlerinde vücudunuzun strese karşı daha savunmasız olduğunu öne sürüyor.

Japonya’nın Hokkaido Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, vücudun merkezi sistemi akşama kadar, ani gelişen psikolojik strese daha az tepki gösteriyor.

Nöropsikofarmakoloji raporları dergisinde yayınlanan çalışmada, tıbbi fizyolog Yujiro Yamanaka ve meslektaşları, günün farklı zaman dilimlerine göre “hipotalamik -pituiter-adrenal” (HPA) aksının akut psikolojik strese farklı yanıt verip vermediğini anlamak için normal çalışma saatlerine ve uyku alışkanlıklarına sahip 27 genç, sağlıklı gönüllüyü işe aldı.

HPA ekseni vücudun merkezi sinir ve endokrin sistemlerini bağlar. İnsanlarda birincil stres hormonu olan kortizol, HPA ekseninin stresli bir olay tarafından aktive edildiği birkaç saat boyunca serbest bırakılır. Bu, vücuda, ani korku anında savaş ya da kaç kararını verdirir ve bunun için gerekli ani enerjiyi sağlamaya yardımcı olur. Kortizol seviyeleri ayrıca beyinde adeta bir saat ustası gibi düzenlenir ve normal olarak sabahları yüksek ve akşamları düşüktür.

Ekip ilk olarak baz oluşturması açısından tükürük kortizol düzeylerinin günlük ritmini ölçtü. Gönüllüler daha sonra iki gruba ayrıldı: sabahları stres testine maruz kalanlar, (normal uyanma sürelerinden iki saat sonra) ve normal uyanma sürelerinden on saat sonra, akşam stres testine maruz kalanlar.

Test 15 dakikalık bir süre boyunca devam etti ve eğitimli üç gözlemcinin ve bir kameranın önünde sunum yapmanın yanı sıra zihinsel bir aritmetik yürütmeyi içeriyordu. Tükürük örnekleri, testlere başlamadan yarım saat önce, hemen sonra ve on dakikalık aralıklarla yarım saat boyunca alındı.

Araştırmacılar, sabahları stres testini alan gönüllülerde tükürük kortizol düzeylerinin anlamlı olarak arttığını, buna karşılık akşamları test yapanlarda böyle bir yanıtın görülmediğini bulmuşlardır.

Stres yönetimi için profesyonel destek alın

Kendinizi stresli hissediyorsanız bu durumun sağlığınız açısından da olumsuz etkiler yaratabileceğini bilmelisiniz. Artık günümüzde insanların bir çoğu profesyonel psikolojik destek almakta ve zihinsel sağlığına önem vermektedir.

Ülkemizde de bu durum oldukça yaygın hala gelmiş ve online psikolojik danışmanlık servisleri dahi popüler olmaya başlamıştır. Eğer siz de kendinizi stresli hissediyor ya da zihinsel sağlığın en az fiziksel kadar önemli olduğunu düşünüyorsanız Appvice psikolojik danışmanlık hizmetinden faydalanmaya başlayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın