E-ticaret SEM Sosyal Medya Siteleri

YouTube Truview Reklam Maliyetleri Arttı!

YouTube Yayın içi Truview Reklam Ücretlendirme

Video reklamları için pek çok markanın birinci tercihi olan YouTube reklamlarında video içi reklamların ücretlendirmesinde bir düzenlemeye gidildi. Artık yayın içi reklamlardaki 30sn’lik görüntülemelere ek olarak tıklamalar da bir adet gösterim şeklinde maliyetlendirilecek.

YouTube’da videolar izlenmeden önce çıkan  in stream (yayın içi) “Truview” video reklamları görüntüleme başına maliyet yöntemini kullanıyor ve reklamın en az 30sn’lik bölümünün izlenmesi bir görüntülenme olarak kabul ediliyor. Truview reklamlarıyla birlikte tamamlayıcı isteğe bağlı tamamlayıcı bannerlar ve “harekete geçirici mesaj (CTA) yer paylaşımları” kullanılabiliyor.

YouTube Trueview’da Eski Ücretlendirme Şekli

Örnek: Bir kullanıcının videonuzu izlemesinin 25 kuruşa değer olduğunu düşünüyorsanız maksimum GBM’nizi 0,25 TL olarak belirleyebilirsiniz.  Hangisinin önce gerçekleştiğine bağlı olarak, kullanıcı reklamı 30 saniye izlediğinde veya reklamın sonuna geldiğinde maksimum GBM’yi ödersiniz. Kullanıcılar minimum süre dolmadan videoyu izlemeyi bırakırsa ödeme yapmazsınız.

Yayın İçi TrueView (TrueView In-stream) Faturalandırmasında Güncelleme

YouTubeTruview ÜcretlendirmeGoogle Adwords panelinde çıkan bir uyarıda artık tıklamaların da ödemelere dahil edildiği belirtiliyor. Şimdiye kadar ücretlendirme için en az 30sn’lik izlenme gerekirken 8 Haziran itibari ile yayın içi TrueView (TrueView In-stream) reklamının aldığı her tıklama faturalandırılabilir bir görüntüleme olarak sayılıyor. Böylece Truview reklamların sadece görüntüleme değil etkileşimler de ücretlendirilmiş oluyor.
İlgili Google yardım dökümanlarında ise hala tıklamaların  ücretlendirilmediği ve sadece görüntülemelerin faturalandırıldığı bilgisi yer alıyor. İşte ilgili kısım:

Görüntüleme başına maliyet (GBM) teklifi, Google AdWords Video ile oluşturulan video reklamlarınız karşılığında ödeyeceğiniz tutarı belirlerken kullanacağınız varsayılan yöntemdir. Geleneksel görüntülü reklamlarda gösterimler için ücretlendirilirsiniz. GBM’de ise yalnızca görüntüleyenler videonuzu seyrettiğinde ödeme yaparsınız.

Geleneksel çevrimiçi metin veya resim reklamlarda, İnternet’teki müşteriler reklamınızı görüp metnini okuyabilir ve doğrudan sitenizi ziyaret etmek için URL’nizi tıklayabilir. Bu tarz etkileşimler, video reklamlar gibi etkileşimli içeriği göz önünde bulundurmaz. GBM teklifinde, yalnızca bir gösterim için veya reklamınıza yapılan bir video etkileşimi tıklaması için ücretlendirilmezsiniz.

https://support.google.com/adwords/answer/2472735?hl=tr

Hem tıklama hem de 30sn’lik izlemenin birlikte olması halinde ücretlendirmenin bir görüntüleme mi yoksa iki ayrı görüntüleme mi sayılacağı ise şu anda net olarak açıklanmış değil.

Ayrıca Görüntülü TrueView (TrueView In-display) video reklamlarınız için yayın içi reklamlarınızın teklifinden daha düşük bir teklif de belirleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın