Firma Haberleri Reklam Sistemleri

Turkcell Yeni Medya ve Lazer Odaklanma

Turkcell Yeni Medya Lazer Odaklanma
Turkcell eğlenceli reklam videolarıyla tanıttığı “Turkcell Yeni Medya” ve “Lazer odaklanma” hizmeti en az reklamları kadar ilgi çekici bir hizmet.

Turkcell 12.5 milyon kullanıcısının kişisel bilgilerini reklam ve tanıtım faaliyetlerinde olmak üzere kullanım ve erişimlerini satıyor. Bu reklam ve pazarlama açısından oldukça büyük bir kiteleye erişim demek, üstelik bu kişilerin 100’den fazla kritere göre seçip ihtiyacınız olan kitleyi hedefleyebiliyorsunuz. Turkcell’in deyimiyle: Lazer Odaklanma

İzinli Veritabanı Kullanıcısı

Turkcell bu 12.5 milyon kişinin SMS, Web, Çağrı Merkezi ve abonelik sözleşmesi ile reklam almaya izin verdiğini ve gerekirse bu kullanıcıların aynı yöntemle izinleri geri alabileceklerini de bildiriyor ve kullanıcıların ilk izin sürecinde TL/dakika hediyeleri aldığını belirtiyor. Fakat gene de bu kullanıcıların ne kadarının bilinçli bir şekilde bu izni verdiği de tartışılabilir.

Lazer Odaklanma

Lazer odaklanma kapsamında bu belirtilen izinli veritabanı kullanıcısını 100’den fazla kritere göre sınıflandırılabildiği belirtiliyor. Bu kriterler arasında doğum tarihi, bulunduğu mahalle ve roaming(yurtdışı çıkış) gibi bilgiler var.

Lazer odaklanma ile hedef kitleyi  tam olarak başka hangi kriterlere göre hedefleyebildiğimiz net olarak açıklanmamış olsa da 100’den fazla kriter olması çok başarılı kampanyalara imza atılabileceğinin bir göstergesi diyebiliriz.

Gene de bilinçsiz yapılan ve iyi hedeflenmemiş bir kampanya ile lazer odaklanmadan da bir başarı beklememek gerek. Lazer odaklanmanın ilk başarısızlık hikayesinin de bir bankanın 400 Bin TL’sine mal olduğunu sektörün önde gelen isimlerinden birinin blogunda okuduk.

Yeni çıkan pazarlama mecralarını, yöntemlerini, araçlarını sadece kullanmış olmak için kullanmak yüksek ihtimalle getirisi olmayan masraflara neden olacaktır. Özellikle daha önce bunu twitter reklamlarında sıkça gördük. Turkcell’in bu yeni hizmeti de başarılı bir kampanyanın parçası olarak kullanılması halinde getirisi yüksek olacaktır ama hedefi olmayan kampanyalar başka başarısızlık hikayelerini ortaya çıkartır.

Aşağıda lazer odaklanmanın bir parçası olan “Hedefli Mesaj” tanıtım filmini izleyebilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın