Google Reklam Sistemleri

Adwords Günlük Bütçeleri 2 Kata Kadar Fazla Harcıyor!

Adwords Günlük Bütçe Esneklik Artış

Başlık biraz kredi kartı reklamlarındaki hediye puan spotlarına benziyor olsa da 2 kata kadar olan meblağ cepten çıkacak para miktarı olması reklamverenleri biraz tedirgin etmiş olabilir. Fakat sistemde çok ciddi bir değişiklik de söz konusu değil.

Adwords reklamverenleri için günlük bütçelerde bulunan günlük esneme payı biraz daha %20 iken artık %100’e kadar esneyebilecek.

Düne kadar geçerli olan Adwords Günlük Bütçe harcaması nasıldı?

Adwords’te bütçeler günlük belirlenir. Aylık bütçe girmek için bir alan olmamasına rağmen, bir kampanyanın aylık bütçesi, günlük bütçenin 30.4 ile çarpımını geçmemesi kuralına göre  belirlenir. Örneğin aylık 1000₺ bütçeniz varsa günlük bütçenizi 1000/30,4= 33₺ olarak belirlemeniz gerekir. Böylece ay sonu toplam yapılacak harcama 1000₺ kadar olacaktır.

Aylık bütçe sabit olması rağmen günlük bütçe ise mutlak değildir ve internetteki trafiğin artışına göre günlük bütçeler esneklik gösterir. Önceki sistemde günlük esneme payı %20 oranındaydı. Örneğin günlük 100TL bütçeniz varsa bu trafiğin yüksek olduğu günler 120TL’ye kadar çıkabiliyor sonraki günlerde ise dengeleyerek aylık ortalamayı gene 100₺ olarak korumaktaydı.

Artık günlük bütçelerdeki esneme %20 yerine %100!

Bütçesini aylık belirleyenler için değişen çok fazla bir şey yok. Özellikle günlük bütçesini kılı kılına harcayanlar ya da mevcut potansiyelin altında harcama yapan kişiler için bu daha fazla gösterim şansı demek oluyor.

Zenginlere ve Fırsatçılara Kötü Haber 🙂

Günlük Adwords bütçeniz geniş ise genelde bütçenizi aşmıyor, hep fazla veriyorsanız bu sizin için “birim maliyetlerin” “bi tık” artacağı anlamına geliyor.

Gene bir örnekle anlatırsak; İnternet trafiğinin çok fazla olduğu bir gün, rakiplerinizin bütçesi erken bitiyor ve meydan size kaldığı için günün geri kalanında ucuza reklam verebilme şansınız oluyordu.

Aynı şekilde dar bir bütçe ile hareket eden ve akşam pazarı ucuzluğunu bekleyen bazı reklam verenler de yayın saatlerini akşam üzeri ayarlayarak bu fırsatlardan yararlanıyordu.

Yeni düzenleme ile bu tüm reklamverenlerin bütçeleri %100’e kadar esneklik göstereceği için internet trafiğinin çok yoğun olacağı günlerde fazla trafikten tüm reklamverenler daha geniş bir dağılımla yararlanmış olacaklar.

Adwords reklam yöneticileri sorulara hazırlıklı olsunlar…

Reklam paneline erişim verdiyseniz bazı müşteriler, hareketli günlerde iki kata kadar artan trafik karşısında endişelenerek size “iki kat harcamışız! neler oluyor?” diyebilirler. Ya da trafiğin arttığı gün memnun olan ve sesini pek çıkarmayan müşterileriniz, günlük bütçenizin düştüğü günlerde, “ya abi hiç arayan soran yok, şu reklamları bi kontrol ediver, yayındamıyız? niye kimse aramıyor?” şeklinde sorularla telefonunuzu çaldırabilirler…

Gün Sonunda Kim Kazandı Kim Kaybetti?

Bu değişiklikle günlük bütçesi sürekli fazla verenler ve reklam yayın saatlerini gün sonuna ayarlayanlar için “akşam trafiği” eskisi kadar ucuz olmayacak ve kaybedecekler.

Günlük bütçesinin hepsini harcayan reklamverenler kazananlar tarafında yerini alıyor.

En çok kazanan gene tabi ki Google olacak 🙂 Trafiğin fazla olduğu günler boşalan reklam alanları artık o kadar boşalmayacak, diğer günler zaten dolu, gelsin paracıklar…

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın