Facebook

Facebook Singapur’da Veri Merkezi Kuruyor

Facebook Asya kıtasındaki ilk veri merkezini açıyor.

Faceook yetkilileri , bugün Singapur’da hizmetlerinin daha hızlı ve daha verimli çalışmasına yardımcı olacak 11 katlı bir bina planladığını açıkladı. Facebook, şirketin 1,4 milyar dolar ya da 1 milyar dolar civarında mal olacağını söyledi.

Sosyal ağ kuruluşu, binanın yenilenebilir enerji ile yüzde 100 oranında güçleneceğini öngördüğünü söyledi. Ayrıca, şirketin su ve elektrik tüketimini en aza indirdiğini iddia ettiği yeni bir “StatePoint Sıvı Soğutma” sistem teknolojisini kullanacağını da belirtti.

Facebook, projenin yüzlerce iş yaratacağını ve “Singapur’da ve Asya’da büyüyen varlığımızın bir parçasını oluşturacağını” söyledi.

Asyada 894 milyon aylık kullanıcı hesaplar bulunmakta, bu sayı toplam kullanıcı tabanının yüzde 40’ını oluştuyor ve kullanıcılara göre en yüksek bölge olmasını sağlıyor. Ancak,  para kazanmak söz konusu olduğunda, bölge geriliyor. Asya Pasifik, Facebook’un en son işlediği çeyrekte toplam 2,3 milyar dolarlık satış getirdi. Bu, toplam gelirlerin yalnızca yüzde 18’ini ve aynı dönemde ABD’den elde edilen gelirin yarısından daha azını oluşturuyor. Daha verimli hizmetlerin etkinleştirilmesi, bu gelir açığının kapatılmasına yardımcı olmak için bir adımdır.

Facebook son zamanlarda Asya’da veri merkezlerine yatırım yapan tek küresel teknoloji firması değil. Google da geçtiğimiz günlerde Singapur’da üçüncü bir veri merkezi geliştirmeyi planladığını açıkladı. Facebook  ayrıca Tayvan’da veri merkezlerine de sahip bulunmakta.

Yazar Hakkında

Emre Gökbudak

Yorum yazın