Facebook Sosyal Medya Sosyal Medya Siteleri

Facebook’a Reklam Vericen de Vericen!

facebook reklam

Marka olmanın en temel kurallarından biri reklam vermektir ve markanız Facebook’ta yer alacaksa, burada reklam vermeden aktif kalmanız imkansız!

Facebook sayfanızı oluşturarak her şeyi mükemmel bir şekilde uygulayıp, hayran kitlenizi doğru bir şekilde inşa ederek olağanüstü etkileşim değerlerine ulaşsanız bile reklam vermekten kaçamazsınız! Facebook sayfanızın sağlıklı bir şekilde kalması, marka ve ürünlerinizle ilgili paylaşımların da hedef kitlenize geniş bir şekilde ulaşması için, mecbursunuz mecbursunuz hiç çareniz yok!

İsterseniz organik erişimlerin güncel ortalamalarına bir göz atalım. Kaynağımız Agorapulse diyor ki eğer sayfanızın beğenisi:

  • 1000’den az ise organik erişiminiz %24.1
  • 1000-10000 arası ise organik erişiminiz %13.5
  • 10000-50000 arası ise organik erişiminiz  %9.7
  • 50000-100000 arası ise organik erişiminiz %9
  • 100000’den fazla ise organik erişiminiz %7.3

seviyesine iniyor. Agorepulse bu değerleri 10000’e yakın Facebook sayfasının verisine dayanarak söylüyor.

Binbir zorlukla elde etmiş olduğunuz 100K üzeri bir takipçi kitlesinin sadece %7’sine ulaşabiliyorsunuz. Hadi %10 diyelim, peki bu markanıza yetecek mi? Ki bu oranlar sayfa beğenisi arttıkça düşmeye devam ediyor. Birebir ürün ve marka tanıtımı olmayan eğlence odaklı paylaşımlarınız daha yüksek seviyelere ulaşabilir ama ürünlerinizi de tanıtmanız gerekiyor ve %10 ile asla yetinemezsiniz!

Facebook’a bir şekilde yatırım yapan, dışarıdan hizmet alan ya da bünyesinde bir eleman çalıştıran markaların neredeyse hepsi Facebook reklamlarına yatırım yapmaları gerektiğini biliyor. Fakat gene de reklama para ödemek istemeyen ya da bütçeyi çok sınırlı tutmak isteyen markalar da bulunuyor.

Peki Facebook’a reklam vermeden burada iletişim yapmanın yolu gerçekten hiç yok mudur? 

Eğer sayfanızı hediye peşinde koşan kampanyacılarla doldurmak istemiyorsanız, ya da sayfanız marka sayfasından ziyade bir komedi sayfasına dönüşmesin diyorsanız, her içeriğiniz olağanüstü yaratıcılık barındıran ve virale dönüşen kalitede değilse,  istediğiniz doğru mesajın ve ürünlerinizin doğru hedef kitleye ulaşmasını istiyorsanız sakın vermicem de vermicem demeyin. Gerçekten reklam vermekten başka yolumuz yok.

Sadece birebir ürün ve hizmet satan markalar değil artık en popüler haber siteleri, eğlenceli içerik yaratan siteler ve çakma twitter fenomenleri bile yoğun olarak reklam veriyor, vermeden bir başarı da elde edemiyorlar.

Şimdi pamuk elleri cebe indirip Facebook reklamları için bir miktar bütçe ayırın. Peki ne kadar bütçe ayıracak, bu bütçeyi nasıl kullanacak ve en iyi verimi nasıl elde edeceksiniz?
Bu soruların cevapları ve daha fazlası için, bizi izlemeye devam edin…

Facebook video reklamları ile %50’den fazla görüntüleme elde edin!

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın