Kreatif Mobil

Yılbaşı Kampanyalarında Görsel Kreatifleri Nasıl Olmalı?

Yılbaşı Kampanyaları Reklam Görsel Kreatif Önerileri
Facebook etkili yılbaşı kampanyaları için reklamverenleri ile çeşitli istatistiki veriler paylaşıyor ve önerilerde bulunuyor. Görseller konusunda paylaştığı verilerin Sosyal Medyal takipçileri için de kullanışlı olacağınız düşünüyorum.

Veriler Türkiye dahil 17 farklı ülkeden toplanan verilerden oluşuyor. Yılbaşı kutlama kültürü ülkemizde de hakim olduğu için Türkiye için de bu önerileri dikkate alabiliriz.

Yılbaşında Mobilde %28 Daha Fazla Fotoğraf

Yılbaşı döneminde insanlar mobilde %28 daha fazla fotoğraf ve video paylaşıyor. Özellikle aile ve birliktelik duygusu barındıran fotoğraflar önemli. İnsanları ürün keşfine ve alışverişe teşvik ederek beraberinde duygusal unsurlar barındıran görseller kullanarak diğer dönemsel mesajlar arasında öne çıkabilirsiniz.
  • Verilere göre insanların %85’i yılbaşı döneminde sevdikleriyle vakit geçirmenin önemli olduğunu belirtiyor, bu nedenle ürünlerinizin aileleri nasıl bir araya getirebileceğini göstermeye çalışabilirsiniz.
  • Ürün ve hizmetlerinizi yılbaşında insanlara faydalı olacak şekilde konumlandırmanız önemli. Örneğin, daha kaliteli ve sağlıklı yaşamın vurgulandığı ya da insanlara yaşamlarını organize etme konusunda yardım edebileceğinizi gösterdiğiniz görseller kullanabilirsiniz.

Görsel dışında mobil konusunda da şu hatırlatmayı yapmakta fayda var: Geçtiğimiz yıl yılbaşı alışverişlerinin %25’i mobilden gerçekleştirildi. Hala websiteniz mobil uyumlu değilse kulağınıza küpe olsun.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın