Reklam Sistemleri Sosyal Medya Sosyal Medya Siteleri Twitter

Twitter’da Örnek bir Politik Reklam

Twitter sponsorlu tweet reklamlarında bu akşam diğerlerinden farklı bir tweet kullanıcıların anasayfasının üstüne görüntülendi. Bu tweet Akparti İzmir Milletvekili Aydın Şengül’e aitti.

İzmir Milletvekili Aydın Şengül Twitter Reklamı

Akparti’nin daha önce sosyal medya üzerinde insan gücüne dayalı bir sosyal medya çalışması yapacağını çeşitli haber kaynaklarından duyduk ve bunun yansımalarını Twitter üzerinde görüyoruz. Fakat Aydın Şengül’ün bu reklam hamlesi diğerlerinden farklı ve oldukça başarılı olarak gördüğüm bir çalışma.

Sponsorlu tweete baktığımızda Aydın Şengül tarafından 7 Ekim’de gönderilmiş, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni eleştirdiği ve bunu haber küpürlerinin fotoğraflarıyla desteklediği bir tweet. Şimdiye kadar gördüğümüz saldırı ve hakaretten uzak eleştiri odaklı bir tweet.

Politikacılar sosyal mecralar için reklam vermek istediklerinde doğal olarak Facebook’u kullanıyorlar fakat bu genellikle “Şunu yaptık, şurayı açtık, yaşlılarla çocuklarla halkımızla beraberdik” gibi klasik miting yapılan meydanlarda atılan kuru sloganların dışına çıkamayan spontane reklam cümleleriyle oluyordu. Aydın Şengül’ün bu tweeti bu açıdan da oldukça doğru seçilmiş ve “fark var” dedirttiren bir seçim.

Yapılan çalışma aslında oldukça basit bir reklam yayını, hatta reklam kreatifi de en basit tabiriyle acemice diyebiliriz fakat şimdiye kadar Twitter üzerinde gördüğümüz saldırgan üslup ve sağlam bir hedefi olmayan, kalabalık trending topic olma çabalarının ve spontane facebook reklamlarının yanına koyduğumuzda son derece akıl dolu, hedefli ve de düsturlu bir örnek. Sosyal medyadaki diğer politikacıların reklamlarını yöneten ajanslara ve sosyal medya uzmanlarına örnek olmasını umuyorum.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın