Eğitimler Sosyal Medya

Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi

Geçtiğimiz yıl içinde farklı kurumlarda birçok sosyal medya eğitim programı açıldı, halen de yeni yeni sosyal medya eğitim programları açılmaya devam ediliyor.

Sosyal medyanın hızla büyüyen bir sektör olmasının yanı sıra eğlenceli bulduğu için bu alanda çalışmak isteyen genç bir kesim var. Sosyal medya kursları bu sektörde çalışmak isteyip de nereden başlayacağını bilmeyen kişilerin ilk tercihi oluyor. Peki bu kurslar kursiyerlerine ne derece faydalı?

Sosyal medya eğitimi veren kurumlara baktığımızda özel ve devlet üniversitelerine bağlı ücretli eğitim merkezleri ile popüler olmayan özel eğitim kurumlarının ağırlıkta olduğunu görüyoruz. Bazı popüler dershane, dernek ve sosyal medya sitelerinin de dahil olmuş olduğu eğitim programları da mevcut.

Siz hangisini tercih ederseniz edin bu sizi tek başına sosyal medyacı yapmayacaktır. Bunu söyleyen tek kişi de ben değilim, daha önce çeşitli tanıdık kişilerden bu kursları sert bir şekilde eleştirenler oldu. Fakat ben bu kurslar hiç işe yaramaz demiyorum. Ya da yakında açılacak bir kursa sponsor/ hoca olacağımdan dolayı da böyle bir yazı yazmıyorum. Amacım sosyal medyayı meslek olarak edinmek isteyenlere yol gösterebilmek.

Bu kurslar kimileri için faydalı olurken kimilerine ise hiçbirşey katmayabilir. Bu sizin daha önceki sosyal medya ve pazarlama bilgi birikiminizin ne düzeyde olduğu ile ilgili. Sosyal medyaya yabancı biri için gerekli pek çok bilgi ve deneyim kazandırabilecekken sosyal medya ile aşırı ilgili, sürekli olarak sosyal medyadaki gelişmeleri takip ederek, sosyal medya sitelerini takip eden ve bahsedilen dijital pazarlama ve pazarlama terimlerini bilen kişiler için bu eğitimler çok hafif kalabilir.

Sosyal medya konusunda ciddi bir birikiminiz olduğunu düşünüyorsanız bir dijital ajansta stajyerlik yapmak sizin için çok daha faydalı olabilir. Üstelik iş ararken ajans tecrübesi istendiğinden bu size fazladan bir bonus kazandıracaktır. Mektepli yerine alaylı olarak bu sektöre girmek cılız eğitimlerin verildiği kursları tercih etmekten daha doğru bir karar olabilir.

Fakat sosyal medyaya ilgi duyma dışında bir temeliniz yoksa bu eğitim programları sizin için doğru bir başlangıç da  olabilir. Aynı zamanda doğru kursu tercih ederseniz sektörden kaliteli kişilerle bağlantı kurma şansı da yakalayabilirsiniz. Fakat şunu bilmelisiniz kurs sonunda uzman değil yeni başlayan bir sosyal medyacı adayı olursunuz.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın