Web Tasarım Yazılım

Search Console: Getir ile Getir ve Oluştur Farkı

Google Gibi Getir Search Console

Google Search Console (eski adıyla Webmaster Tools) kullananlar sitelerine yeni eklenen sayfaları çabuk indeksletmek için “Google Gibi Getir” aracını kullanabiliyor.

Normalde Google web sitelerini içerik yayınlama hızlarına göre değişen otomatik periyotlarla ziyaret eder ve yeni bulduğu sayfaları da crawl ederek indeksine ekler. Fakat siteniz çok sık güncellenmiyorsa Googlr botlarının sitenizi ziyaret etmesi ve yeni sayfalarınızı indekslemesi uzun sürüyor olabilir. İşte bu durumda Google Gibi Getir aracını kullanabilirsiniz.

Google gibi getir aracı yeni eklenen sayfaların Google botları tarafından ziyaret edilmesini ve arama sonuçlarına dahil edilmesine yardımcı olur. Bu aracı kullanırken size iki seçenek sunuyor ve kullanıcıların büyük bir kısmı arasındaki farkı tam olarak bilmiyor. Google ise bu iki seçeneği şu şekilde özetliyor.

  • Getir: Sitenizdeki belirli bir URL’yi getirir ve HTTP yanıtını görüntüler. Sayfada ilişkilendirilmiş kaynakları (resimler veya komut dosyaları gibi) istemez veya çalıştırmaz. Bu, sitenizdeki şüpheli ağ bağlantılarını veya güvenlik sorunlarını kontrol etmek veya hata ayıklamak ve isteğin başarılı olup olmadığını görmek için kullanabileceğiniz nispeten hızlı bir işlemdir.
  • Getir ve oluştur: Sitenizdeki belirli bir URL’yi getirir, HTTP yanıtını görüntüler ve ayrıca sayfayı, belirtilen bir platforma (masaüstü veya akıllı telefon) göre oluşturur. Bu işlemde, sayfadaki tüm kaynaklar (resimler ve komut dosyaları gibi) istenir ve çalıştırılır. Googlebot’un sayfanızı görmesi ile bir kullanıcının sayfanızı görmesi arasındaki görsel farklılıkları algılamak için bunu kullanın.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın