Firma Haberleri Sosyal Medya Siteleri Web Tasarım

JivoChat canlı destek sistemi, Türkiye pazarında!

jivochat nasil kullanilir

Gün geçtikçe daha çok sitede veya web servisinde canlı destek sistemlerinin kullanıldığını görüyoruz. Bunun sebebi, bütün ihtiyaçlarımızı online olarak çok hızlı biçimde gerçekleştirebilirken, müşteri hizmetlerinin bu hızı yakalamakta güçlük çekmesi. Canlı destek sistemleri sayesinde, aynı gerçek bir mağazaya girmiş gibi bir çalışan sizi kapıda karşılayabiliyor, mağazanın içinde ürün bulurken size yol gösterebiliyor ve ödeme, iade, kargo gibi işlemlerde ortaya çıkacak muhtemel problemleri hızlıca halledebiliyor. Hâl böyle olunca da, canlı destek sistemi mevcut olmayan e-ticaret platformları, müşteri sadakati yakalamakta zorlanabiliyor, zira canlı destek sisteminin mevcut olması güçlü bir güvenilirlik inşa ediyor.

Bunca canlı destek yazılımının arasından da, modern tasarımı, %100 Türkçe olması ve dönüşüm oranlarını arttırmaya odaklı akıllıca özellikleriyle JivoChat çekti.

Ayrıca, WordPress tabanlı sitenize de kolayca ekleyebilirsiniz JivoChat’i. Kuruluma dair bilgileri şu adresten edinebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret hakkında yazıları bulunan bloglarını da incelemekte fayda var.

JivoChat’in müşteri hizmetlerini kolaylaştırırken satışları arttırmaya odaklı özelliklerine bakalım bir de:

Satış kanallarınızı tek bir platformda toplama.

Jivo ile Facebook Messenger, Viber ve Telegram mesajlarınızı tek bir platformdan yönetebilirsiniz. Tüm diğer popüler kanallar da entegrasyon aşamasındaymış.

E-mail trafiğinizi yönetme.

E-mail adresinizi Jivo’ya atayarak gelen tüm isteklerinizi, e-postalarınızı ve mesajlarınızı Jivo uygulaması üzerinden yönetebilirsiniz.

Ziyaretçilerinizi izleyip akıllı tetikleyicilerle müşteriye çevirebilirsiniz.

JivoChat’in akıllı tetikleyicileri sayesinde ziyaretçilerinize adeta gerçek bir mağazadaymış hissi yaşatabiliyorsunuz. Örneğin, siteniz üzerinden ayakkabı satıyorsunuz. Ziyaretçileriniz “satın al” butonuna basana kadar ne istediklerinden haberiniz olamıyor. Fakat JivoChat’e sahipseniz akıllı tetikleyicilerinizi şu şekilde ayarlayıp, ziyaretçilerinizin her birini potansiyel müşteriye dönüştürebilirsiniz:

Eğer ziyaret edilmiş sayfaların sayısı 2’den fazla ise ve bulunulan sayfa “SEO paketleri” ise ve sayfadan geçirilen süre 10 saniyeden fazla ise şu mesajı göster:

Ziyaretçilerinizden anlık çağrı istekleri alabilirsiniz.

Gerek mobil gerek masaüstü cihazdan sitenizi ziyaret eden potansiyel müşterileriniz tek bir tıkla sizden çağrı talebinde bulunabilirler. Siz veya müşteri hizmetleri çalışanlarınız uyanık olduğu sürece mağazanız asla kepenk kapatmıyor yani anlayacağınız.

Otomatik çeviri yardımı alarak yabancı müşterilerinizle de konuşabilirsiniz.

Jivo, tam 20 dilde hızlı bir şekilde otomatik çeviri yapabiliyor. Böylece yabancı ziyaretçilerinizi de potansiyel müşterilere çevirebiliyorsunuz.

Hazır Yanıtlar belirleyerek müşteri hizmetinde hız kazanabilirsiniz.

İsterseniz Jivo’da daha önce gönderdiğiniz mesajlara veya önceden hazırladığınız kalıp mesajlara kısayollar atayarak müşterilerinizle hiç vakit kaybetmeden iletişime geçebilirsiniz.

İşaretçilerle ziyaretçilerinize mağaza turu attırabilirsiniz.

Ziyaretçilerinizle bire bir konuşmadayken web sitenizdeki göstermek istediğiniz belirli bir ögeyi işaretleyebilirsiniz ve hatta “işte aradığınız ürün” diyebilmek için oraya bağlantı verebilirsiniz.

Müşteri sadakati ve dönüşüm oranlarını arttırmada iddialı olan JivoChat’e kaydolup ilk 14 gün ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

Sosyalmedyal.com dışında farklı birçok blog ve web portalında dijital medya üzerine yazılarımı okuyabilirsiniz. 2006 yılından bu yana buralar hep bizim :)
Dijitalin her alanıyla ilgiliyim, çeşitli reklam ajanslarında ve firmalarda sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalıştım. Şimdi bağımsız olarak dijital pazarlama danışmanlığı yapıyorum.

Yorum yazın