E-ticaret Facebook

Power Editör ile Dinamik Ürün Reklamı Oluşturma

Power Editor’da dinamik ürün reklamı oluşturmadan önce sitenize Facebook pikseli ekleme ve ürün kataloğunuzu Facebook’a yükleme gibi bazı gereklilikleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Bunlar hakkında detaylı bilgi için tıklayın: http://sosyalmedyal.com/facebook-dinamik-urun-reklamlari-nasil-verilir/

 1. Power Editor‘de oturum açın.
 2. Kampanyalar sekmesinde, yeni kampanya oluşturmak için simgesine tıklayın. Kampanyanız için bir ad girin ve Ürün Kataloğu Satışları amacını seçin. Oluştur‘a tıklayın.
 3. Reklam Setleri sekmesine gidin ve yeni bir reklam seti eklemek için simgesine tıklayın. Yeni oluşturduğunuz kampanyayı seçin, reklam setinize bir ad verin ve Oluştur‘a tıklayın.
 4. Reklam setinde, Ürünler kısmında simgesine tıklayın. Kullanmak istediğiniz ürün kataloğunu seçin. Ürün kataloğunuzun tamamının reklamını yapmayı seçebilir veya filtreleri kullanarak bir kısmına odaklanabilirsiniz. Ürün setinize bir ad verin ve Oluştur‘a tıklayın.
 5. Yeni eklediğiniz ürün setini seçin. Reklamınız için bir bütçe ve reklam planı belirleyin.
 6. Reklamınızda hedeflemek istediğiniz hedef kitle davranışını seçin. Ürüne bakmış ancak satın almamış, ürünü sepetine eklemiş ancak satın almamış veya ürüne bakmış ya da ürünü sepetine eklemiş ancak satın almamış kişileri seçebilirsiniz.
 7. Daha fazla hedefleme kriteri de ekleyebilirsiniz, ancak reklamlar yalnızca daha önce internet sitenizi ziyaret etmiş ve kataloğunuzdaki belirli bir ürünle etkileşime geçmiş insanlara gösterileceğinden hedef kitlelerinin nispeten dar olacağını unutmayın. Daha fazla hedefleme kriteri eklemek reklamlarınızın erişimini düşürerek düşük performans göstermesine neden olabilir.
 8. Reklam seti için istediğiniz diğer optimizasyon veya gösterim seçeneklerini belirleyin.
 9. Reklamlar sekmesine gidin ve simgesine tıklayın. Yeni oluşturduğunuz kampanyayı ve reklam setini seçin, reklamınıza bir ad verin ve Oluştur‘a tıklayın.
 10. Reklam Şablonu Seçenekleri kısmında, reklamınızda tek bir görsel kullanmayı veya aralarında gezinilebilecek şekilde birden fazla görsel kullanmayı (dönen format) seçin. Reklamınız için şablon metnini düzenleyin. Reklamların Önizlemesi alanında size bir örnek göstereceğiz.
 11. Değişiklikleri tamamladığınızda Yükle düğmesine tıklayın. Reklamınız hemen yayınlanacaktır veya belirli bir zamanda yayınlanacak şekilde planladıysanız, o zamanda yayınlanacaktır.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

4 Yorum Yapıldı

 • merhaba.

  Çok güzel bir yazı olmuş.

  Ben oluştururken iki noktada tıkandım.

  4. maddede reklam setinde bende ürünler kısmı yok yada ben göremedim.

  6. maddede hedeflemeyi nereden yapıyoruz. Hedef kitleyi tıkladığım zaman bu şeçenekleri göremedim.

  Teşekkürler

 • Merhaba gercekten detaylı faydalı bir yazı
  Olmuş teşekkürler. 2 sorum olacak;

  1-Dinamik remarket modülünü kullanırsak, aynı zamanlı ilerleyecek site trafiği ve mail datası hedefli site tık reklamları rekabeti olumsuz etkilenecek mi? Maliyet sıralaması nedir? Ozgun hedef kitle < site trafıgı ve mail datası < dinamik remarket diye tahmin ediyorum dogru mudur?

  2- dinamik remarketle aynı zamanlı mail datası ve site trafiği hedefli site tık kampanyasını beraber yapmak saçma mı?

  Tesekkürler

  • Hüseyin Merhaba,

   1) Diğer kampanyaların etkilenmesi:
   Bunun hakkında Facebook tarafından paylaşılan bir bilgi yok fakat şunu söyleyebilirim. Facebook reklamları için fiyatlandırma maalesef hala stabil şekilde çalışmıyor. Farklı kampanyalar değil aynı kampanya türünde bile açsanız hatta sadece mevcut kampanya üzerinde bile değişiklik yapıldığında mevcut maliyetler açıklaması zor şekilde değişiyor.
   Bu sebeple hangi reklam modeli olursa olsun, reklamı verdikten sonra sıkı şekilde takip etmek, sonrasında ise verimli olmadığında optimizasyon yapmak gerekiyor.

   Bazen çok düşük ve anlamlı olmayan minimal değişikliklerde bile kampanyanın birim maliyetleri değişebiliyor. Bu sebeple tatmin etmeyen kampanyaları gözlemleyip değişiklik yapmak dışında diyebileceğim çok fazla şey yok bu konuda.

   Maliyet sıralaması: Reklam verilen kitle genişledikçe genelde maliyet azalır. Fakat alaka oranı azaldıkça da artmaya başlar.
   “CPM değerleri”için senin verdiğin maliyet sıralaması örneğindeki gibi olması beklenebilir. Fakat temelde daha çok hangi kitlenin daha büyük ve alakalı olduğuyla alakalıdır.
   Remarketing kitlesinin alakalı olsa da kitle olarak çok daha az olacağını düşünürsek verdiğin örnek geçerli olabilir. Fakat bu herkes için geçerli değildir, remarketing datası arttıkça birim maliyetleri de düşecektir.

   2- Bu senin mevcut bütçen ve elindeki mail datasının ne kadar sağlam olduğu ile alakalı. Bütçen genişse her koldan harekete geçmen gerekecektir. Daha mütevazı bütçelerde daha önceki aldığın verimlere/test sonuçlarına göre en yüksek kar sağladığın şekilde ilerlemek bütçeni verimli kullanmana yardımcı olur.

Yorum yazın