E-ticaret Facebook Sosyal Medya

Facebook Dinamik Ürün Reklamları Nasıl Verilir?

Facebook Dinamik Ürün Reklamları

E-ticaret siteleri internet reklam sistemlerinde en yüksek reklam bütçelerini harcayan sitelerdir diyebiliriz. Facebook’u reklam için yoğun olarak kullanan e-ticaret sitelerinin buradan aldığı verimi en üst noktaya taşımak için de aynı Adwords’te olduğu gibi dinamik remarketing/retargeting yapması gerekir.

Dinamik Ürün Reklamları Nedir?

Dinamik ürün reklamları sitenizde yer alan tüm ürünler için tek tek reklam oluşturmanıza gerek kalmadan otomatik oluşturulan reklamlar ile sitenizin ziyaretçilerine ilgilendikleri ürünlere dair kişiselleştirilmiş reklam sunmanıza yardımcı reklam sistemidir.

Dinamik ürün reklamlarını kullanarak daha önce web sitenizdeki ürünleri inceleyen Facebook kullanıcılarına Facebook’un haber kaynağında ya da sağ sütunda tek ya da birden çok görselle ürünlerinizi tekrar pazarlayabilir ve nokta atışı ile milyonlarca kullanıcı arasından doğru kişilere doğru ürünler göstermeyi başarabilirsiniz.

Dinamik Ürün Reklamı Oluşturmak için Gerekenler

 • Dinamik ürün reklamları için öncelikle hesabınızı Business Manager‘a yükseltmeniz gerekiyor.
 • Dinamik reklamları sadece Power Editör üzerinde oluşturabilirsiniz. Reklam yöneticisinde dinamik ürün reklamı oluşturamazsınız.
 • Reklamınızın doğru kullanıcıları gösterilebilmesi için hedef kitle pixelini sitenize eklemeniz gerekmektedir. Bununla ilgili olarak daha önce paylaştığımız yazıyı okuyabilirsiniz. http://sosyalmedyal.com/spam-yapmayin-facebooktan-saldirin/
 • Reklamlarınızın otomatik olarak oluşturulması için ürün kataloğunuzu Facebook’a yüklemelisiniz. Bu istenen kataloğu sitenizin standart xml akışını düzenleyerek de kolayca oluşturabilirsiniz.

Remarketing için Facebook’ta Ürün Kataloğu Oluşturma

Facebook’ta dinamik ürün reklamları göstermek için öncelikle ürün kataloğunuzu Facebook’a yüklemeniz gerekmektedir.  Bu şekilde e-ticaret sitenizdeki ürünlerin Facebook’ta kolay bir şekilde yer almasını sağlarsınız. Ürün kataloğunuzu manuel bir dosya ya da otomatik bir RSS olarak yükleyebilirsiniz. Ürün kataloğunuzu Facebook’a uygun bir formatta nasıl hazırlayabileceğinizi öğrenmek için tıklayın. https://developers.facebook.com/docs/marketing-api/dynamic-product-ads/product-catalog

Burada dikkat etmeniz gereken şey, sürekli güncellenen ve çok sayıda bir listeniz varsa bunu otomatik güncellenebilir bir akış şeklinde hazırlamaktır. Değişen ve eklenen ürünler, biten stoklar gibi ürün kataloğunuzdaki değişikliklerin otomatik olarak güncellenmesi için bu oldukça önemlidir. Eğer sürekli standart değişmeyen ve stok sorunu olmayan ürünleriniz varsa manuel bir xml dosyası şeklinde de hazırlayabilirsiniz.

Ürün Kataloğunuzu Facebook’a Yükleme

Katalog hazırlandıktan sonra Facebook’a yükleme kısmı oldukça basit. Business Manager’da ‘Ayarlar’ kısmına gidin ve sol menüde yer alan Ürün Katalogları bölümüne gidin ve ‘Yeni Ürün Ekle’ye tıklayın.  Kataloğunuza bir isim vererek oluştur’a tıklayın. Bu kısımda ürün kataloğunuza erişim için diğer çalışma arkadaşlarınıza da erişim verebilirsiniz. Son olarak ürün kataloğunuza giderek “Ürün Akışı Ekle”ye tıklayrak oluşturduğunuz ürün kataloğunu girin/yükleyin. Artık kataloğunuzu dinamik ürün reklamlarında kullanabilirsiniz.

Ürün kataloğunuzu yüklerken;
 • Manuel katalog yüklüyorsanız dosya boyutu en fazla 200MB,
 • Bir RSS üzerinden yüklüyorsanız sayfa boyutunun en fazla 2GB yükleme sınırına dikkat edin.
 • Çok fazla ürününüz varsa bir akışın en fazla 2 milyon kayıt içerebileceğine dikkat edin.
 • Akış dosyalarınızın belirtilen talimatlarda, geçerli uzantılarda hazırlanmasına dikkat edin: XML, CSV, TXT, TSV, ZIP, BZ2, GZ

Power Editör ile Dinamik Ürün Reklamı Oluşturma

Özel hedef kitlenizi oluşturduysanız ve ürün kataloğunuzu Facebook’a yüklediyseniz geriye sadece reklamı oluşturmak kalıyor. Power editör ile dinamik reklamları oluşturmayı adım adım öğrenmek için tıklayın:
http://sosyalmedyal.com/power-editor-ile-dinamik-urun-reklami-olusturma/

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

1 Yorum

 • Yılmaz bey merhabalar,

  E-Ticaret projemiz için dinamik reklamlar vermek istiyoruz. XML linki sürekli güncellenecek ürün grubumuzu facebook ürün kataloğu oluşturarak aktarıyorum. Reklam oluşturuyorum ancak hedef kitle bölümünde ‘Hedef kitleniz 1000 kişiden az olduğu için reklamlarınız gösterilmiyor’ diye bir uyarı veriyor. Şimdi öğrenmek istediğim konu demografik düzenleme ya da daha önce ki kayıtlı hedef kitlemi seçmeme rağmen bu seçenek değişmiyor. Hedef kitle facebook üzerinde ki reklamlardan olmasada direk sitemize gelen kullanıcılar için de geçerlimidir. Hedef kitleyi nasıl artırabilirim. Ortalama günlük 1000 1200 civarı trafiği olan bir site. Neden bu sorunu yaşıyorum bilgi verebilirmisiniz?

Yorum yazın