Facebook Sosyal Medya Twitter

Facebook Link Paylaşımında Özet Bilgi ve Görseli Ayarlama

Facebook link özet bilgi ve görsel ayarlama

Sitenizin linkini Facebook ve diğer sosyal medya sitelerinde paylaştığınızda eğer doğru etiketler eklendiyse sizin istediğiniz başlık, özet bilgi ve fotoğraf paylaşıma otomatik olarak eklenir. Aksi durumda Facebook bu bilgileri sitedeki diğer meta etiketlere göre kendi çeker ya da çekemez..

Sitenizin tasarımını kendiniz yapıyor/yaptırıyorsanız Facebook paylaşımınızdaki fotoğrafların doğru seçimi için görünmesini istediğiniz fotoğraf, başlık ve özet bilgiyi aşağıdaki şekilde etiketlemelisiniz. Google için eklediğinizde arama sonuçlarında çıkan bilgiyi de kendiniz seçmiş olursunuz.

<!-- Google için -->
<meta name="description" content="" />
<meta name="keywords" content="" />
<meta name="author" content="" />
<meta name="copyright" content="" />
<meta name="application-name" content="" />

<!-- Facebook için -->          
<meta property="og:title" content="" />
<meta property="og:type" content="article" />
<meta property="og:image" content="" />
<meta property="og:url" content="" />
<meta property="og:description" content="" />

<!-- Twitter için -->          
<meta name="twitter:card" content="summary" />
<meta name="twitter:title" content="" />
<meta name="twitter:description" content="" />
<meta name="twitter:image" content="" />

WordPress için Yoast SEO eklentisi ile bunu yapabilirsiniz, arayıp başka eklentiler de bulabilirsiniz. Gene Joomla ve diğer hazır CMS’ler için bunu yapan eklentileri arayarak pratik bir şekilde halletmeniz mümkün. Panelli özel bir siteniz varsa yazılımcınız bunu doğru şekilde yapmanızayardımcı olacak bir bölüm oluşturabilirsiniz. Siteniz düz html ise manuel olarak her seferinde eklemeniz gerekir.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın