Uncategorized

Belediyeler ve Sosyal Medya

Yerel seçimlere yaklaşık 1 yıla yakın bir süre kaldı. Partiler ve adaylar seçimler için stratejilerini belirleyeme hatta uygulamaya koydular bile. Peki belediye başkanlarının sosyal medya stratejileri var mı?

Bu soruyu sormama neden olan bugün yapılacak ve tüm gün sürecek olan bir sempozyum : Yerel Seçimler Öncesi  Belediye Başkaları ve Sosyal Medya

Sempozyuma Çayırova Belediyesi evsahipliği yapacak. Sempozyum iki oturum halinde yapılacak öğleden önce akademisyenler, öğleden sonra sosyal medyayı aktif kullanan bazı belediye başkanları konuşmacı olacak.

Konu sosyal medya oluca ilk olarak dikkatimi çeken etkinliğin ev sahibi Çayırova Belediyesi’nin sosyal medya ile olan münasebetsizliği oldu. Aralık ayından beri paylaşım yapılmayan Facebook sayfalarından başka birşeyleri yok.

Hemen sonrasında etkinlik için oluşturulan sosyal medya hesaplarına rastladım, Twitter hesabı askıya alınmış, Facebook sayfasında amatör birkaç paylaşım var. Marmara belediyeler birliğinin sosyal medya hesapları keza öyle.

Kısacası belediyeler ve belediye başkanları şimdiye kadar olan sosyal medya iletişiminde eksilerde sürünüyorlar. En başta hala sosyal medya nedir bilmiyorlar! Sosyal medyayı, internet sitesi ya da dijital araçlar olarak görüyor ve elle tutulabilen somut bir tanım arıyorlar.

Bu yılki Cebit bilişim fuarında 4 sosyal medyacı arkadaş, tek tek belediye standlarını gezip belediyelerin sosyal medya alanındaki çalışmalarını görmek istemiştik. Sosyal medya alanında ne yaptıklarını sorduğumuzda harita üzerinde tüm evlerin nerede olduğunun görülebildiği bir yazılımı tanıttı pekçoğu.

Bir iki belediyenin sosyal medya hesapları düzgün yönetiliyordu. Sosyal medya üzerinden geliştirdikleri bir strateji ya  da hedeflemeleri ise yoktu. Beykoz Belediyesi biraz beğenimizi kazandı o kadar. Sonuç olarak gördüğümüz şuydu ki belediyeler hala sosyal medyanın ne olduğunu anlamamış.

Bu kadar başarısızlık örneği ortadayken yapılacak olan bu sepozyumun da çok fazla işlevsel bir yanı olmayacağını düşünüyorum. Doğru-yanlış birşeyler konuşulacak ve bitecek.

Belki sempozyumdan sonra bazı belediyeler bu alanda birşeyler yapmak adına ajanslarla anlaşacak ya da kendi bünyesine bir iki sosyal medya uzmanını işe alacak. Ama sosyal medya alanında hedefli bir strateji geliştirebileceklerini, sosyal medyayı etkin bir araç olarak kullanabileceklerine hala tam bir inancım yok. Herkese iyi sempozyumlar…

Sempozyum Programı:

1. OTURUM: 10:30 –12:30
Oturum Başkanı: Prof. Dr. Osman ÖZSOY, Haliç Üniversitesi İşletme Fakültesi Halkla İlişkiler Bölüm Başkanı
Konuşmacılar:
– Prof. Dr. Ali Atıf BİR, Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölüm Başkanı
– Prof. Dr. Şule ERÇETİN, Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi
– Prof. Dr. Edibe SÖZEN, AK Parti MKYK Üyesi
– Nurhal İYİDOĞAN, BİMER-Başbakanlık Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı
– Pınar ERGÜNEY OTAR, BİMER-Başbakanlık Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı
2. OTURUM: 14:00 –16:00
Oturum Başkanı: Doç. Dr. Nail YILMAZ, Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekan Yardımcısı
Konuşmacılar:
– Hasan AKGÜN, Büyükçekmece Belediye Başkanı
– İsmail ERDEM, Sancaktepe Belediye Başkanı
– Mustafa SARIGÜL, Şişli Belediye Başkanı
– Dr. Şadi YAZICI, Tuzla Belediye Başkanı
– Murat AYDIN, Zeytinburnu Belediye Başkan

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın