Firma Haberleri Uncategorized

Booking.com dan Sonra Benzer Siteler de Tehlikede

Geçtiğimiz yıl içerisinde Dünyaca ünlü otel rezervasyon sitesi Booking.com un Türkiye’den erişimine engel gelmişti. Bunun üzerine Booking.com Türkiye’deki tesisleri listesinden çıkartmıştı.

Şimdi de Booking benzeri siteler aynı engelle karşı karşıya.

TÜRSAB Yetkilileri sadece Booking.com sitesine dava açmadı tabiki. Benzer diğer diğer sitelere de aynı gerekçelerle davalar açılmış durumda. Şuan için sonuçlanan bir dava ve bunun sonucunda engellenen siteler yok fakat yakın zamanda mahkemelerden nasıl bir karar çıkar bekleyip göreceğiz.

Booking.com’a erişim engeli devam ederken, TÜRSAB Booking.com ile benzer durumda olan 20’ye yakın internet sitesi hakkında hukuki işlem başlatma kararı aldı. Yönetim Kurulu toplantısında konuyu gündemine alan TÜRSAB, Türkiye pazarında, Türk müşteriye, Türkiye’de ürün ve hizmet satarak kazanç elde etmesine rağmen, vergi ödemeyerek Türk Seyahat acenteleri ve Türk tur operatörleriyle haksız rekabet ettiğini beyan etttiği airbnb, agoda, skyscaner ve expedia gibi siteler  ile ilgili hukuki işlem başlatma kararı aldı.

Ayrıca konuyla ilgili olarak TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya şunları söyledi: “Türkiye’deki müşterilere Türkiye’nin ürününü satıyorlar. Türkiye’de vergi sistemine dahil olmadan, fatura kesmeden yapıyorlar. Bu da haksız rekabet oluşmasına neden oluyor.”

Peki Booking.com neden engellenmişti?

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nin (TÜRSAB) Booking.com internet sitesine açtığı davanın sonucunda haksız rekabete neden olduğu ve vergi ödemediği gerekçesiyle siteye Türkiye’den erişim engellenmişti. Engelleme kararının ardından Booking.com dan bir açıklama gelmişti. Yapılan açıklamada, “Bir elektronik ticaret ve teknoloji şirketi olarak, Türk müşterilerin tüm dünyadan konaklama karşılaştırma ve rezervasyonları yapmalarını şeffaf ve kolay bir platformda sunarak pazarda sağlıklı bir rekabetin oluşmasına katkıda bulunuyoruz” denilmişti.

Yurtdışı merkezli bir çok otel, hostel, günlük oda ve ev rezervasyonu gibi bir alanlarda hizmet veren siteler şuan faaliyetlerine devam ediyorlar. Ülkemizde vergi sistemine ne kadar uyup uymadıklarını bilemiyoruz. Var sa böyle bir uyuşmazlık mahkemelerimiz gerekli incelemeleri yapıp kararını verecektir.

Umarız ki bu ve benzeri yasakların sayısı  daha fazla artıp ülkemiz yasaklarla anılan bir ülke haline gelmez. Yetkililer gerekli çalışmaları ve düzenlemeleri yaparlar da ülkemizin vergisi, katma değeri yine ülkemizde kalır.

Yazar Hakkında

Emre Gökbudak

Yorum yazın