Instagram Sosyal Medya Sosyal Medya Siteleri

Instagram İşletme Profili Nedir? Nasıl Yapılır?

instagram-isletme-profiline-nasil-gecilir

Instagram görsel paylaşım ağı olarak özellikle ülkemizde kullanıcı sayılarının önemli düzeyde artmasıyla işletmeler tarafından da yoğun olarak kullanılır hale gelmişti. Fakat Instagram’ın Facebook ve Twitter gibi çok kullanılan sosyal ağların sağladığı istatistik gibi işletmeler için oldukça önemli bir aracı bulunmamaktaydı. Ayrıca oluşturulan profiller kurumsal bilgilere yeterince yer verilmesine olanak sağlamıyordu. Geçtiğimiz aylarda duyurulan ve yavaş yavaş dünyada hizmete giren Instagram işletme profili bu ay itibariyle Türkiye’deki kullanıcılara açılmış bulunuyor.

Instagram İşletme Profilinin Farkı Nedir?

instagram isletme hesabi avantajlariInstagram işletme profili sayesinde profil sayfasında bulunan “Takip et” butonunun yanına “İletişim” butonu getirildi. Bu buton işletmeler hakkında telefon, mail ve adres bilgilerine tek tıkla ulaşmayı sağlamaktadır. Ayrıca bu zamana kadar paylaşılmayan istatistiksel bilgileri görmenizi sağlamaktadır. Bu istatistikler arasında takipçi bilgileri, erişim bilgileri, profil görüntülenme bilgisi gibi işletmeler için oldukça faydalı veriler yer almaktadır. Bu bilgiler sayesinde oluşturulan kampanyaların yada Instagram stratejilerinin etkisi ölçümlenebilir olacaktır.

Instagram İşletme Profiline Nasıl Geçilir?

Instagram’da kişisel profil olarak yer alan işletmelerin, İşletme profiline geçmeleri için ayarlar menüsüne girmeleri gerekmektedir. Burada yapılan tüm işlemler mobil cihazlar üzerinden gerçekleşmesi gerektiğini unutmayın. Mobil cihazlarda profil ayarlarına girmek için profil sayfanıza gelip sağ üstte bulunan üst üste üç nokta işaretine tıklamalısınız. Sonrasında Hesap bölümünden İşletme Profiline Geç seçeneğine tıklamanız gerekiyor.

instagram-isletme-profili

İşletme profili oluşturabilmek için işletmenin Facebook sayfasının yöneticisi olduğu bir Facebook hesabı ile giriş yapmanız gerekmektedir.

instagram-isletme-profili2

instagram-isletme-profili3

Facebook hesabınızla giriş yaptıktan sonra hesabınızın yönetici olduğu sayfalar listelenmektedir. Buradan bağlamak istediğiniz sayfayı seçerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

instagram-isletme-profili4

Sonraki ekranda ise Instagram işletme profilinizde yer alacak İletişim butonundaki bilgileri girmenizi istemektedir.

instagram-isletme-profili6

Bu işlemi de tamamladıktan sonra hesabınız artık işletme profiline geçmiş bulunmaktadır. Instagram ayrıca İşletme profiline geçenlerin tekrar kişisel profile geçmesine de imkan sunmaktadır. Bunun içinse Ayarlarda yer alan Tekrar Kişisel Hesaba Geçiş Yap seçeneğine tıklamak.

instagram-isletme-profili5

Instagram İşletme Profiline geçişte yaşayacağınız tüm sorunları yada merak ettiklerinizi yorum olarak yazabilirsiniz.

Instagram işletme hesabına geçtikten sonra aşağıda izleyebileceğiniz istatistikleri de kullanabilirsiniz:

Yazar Hakkında

Ramazan Güneş

2010'dan beri dijital dünyaya olan ilgimi bilgi ile donatmaya çalışıyorum. Bunun için çok fazla okumak ve yazmak gerektiğine inanıyorum. Bir kaç blogda sosyal medya üzerine yazılar yazdım. Halen dna360' da sosyal medya uzmanı olarak çalışıyorum.

16 Yorum Yapıldı

 • facebookta bir sayfamı işletme hesabı olarak bağlamıştım. daha sonra facebooktaki sayfa ismini değiştirdim ve başka bir instagram hesabına bağlamak istiyorum fakat bu sayfa başka bir hesaba bağlı diye hata alıyorum. işim kötü tarafı diğer instagram hesabınıda sildim. nasıl çözecez.

  • Tuncay beyle aynı sorunu yaşıyorum. Feysbukta ki bir hesap bir kere instegram hesabına bağlandıysa bir daha başka hesaba bağlanmıyor. Ben işletme hesabını kullanabilmek için şöyle bir yol izledim. uydurma bir feysbuk hesabı açıp onunla bağladım. Sonra gerçek feysbuk sayfamla uydurma sayfa arasında çapraz bağlama diye birşey yaptım şimdi hepsi birbirine bağlı 🙂

   • bağlanılan facebook hesabından sayfayı silebilirsiniz bende böyle bir sorun vardı zar zor çözdüm 🙂

  • Şevval Merhaba,

   Herhangi bir ücret gerekmemekte. Sadece bu işlemde değil her türlü Facebook ve Instagram sayfa ayarları (isim ve kullanıcı adı değişikliği, onaylı hesap vb.) konusunda Facebook ya da Instagram hiçbir ücret talep etmez.

   Fakat bu işi başka birine yaptırmak isterseniz, danıştığınız kişiler sizden ücret isteyebilir.

 • Merhaba, ben deneme amaçlı işletme profili açtım fakat tamamen kapatmak istiyorum, kişisel hesaba dön seçeneğinden başka kökten çözüm yok mu ?

 • Bende işletme hesabı kullanıyorum fakat tek bir cihazda açabiliyorum. İkinci bir cihazda aynı hesabı nasıl kullanabilirim

 • iyi çalışmalar. İnstagram hesabımı işletme profiline geçirmek istiyorum. Fakat başka bir kullanıcı tarafından facebook sayfası bağlanmış. bu bağlantı yapan kişi bizde artık yönetici değil ve tanımıyoruz. facebook sayfamızı bağlı olan instagram kişisinden nasıl çıkarabiliriz. Yaptıgım araştırma da o kişinin instagram hesabını önce kişisele çevirmesi gerekiyormuş. Bunun başka bir yolu yok mudur. Yardımlarınız için teşekkürler .

  • Merhaba,
   Facebook sayfanızdaki ayarlar bölümünden Instagram sekmesinde sayfa ile instagrma hesabı arasındaki bağlantıyı kaldırabilirsiniz.
   Sonrasında mevcut sayfanızı bağlayabilirsiniz.

 • Merhaba.Kişisel hesabımdan işletme hesabina geçtim.Tabi kullanıcı ismimide değtirdim.Henüz 24 saat geçmeden kişisel hesabıma dönmek istedim,fakat eski kullanıcı ismimi geri alamıyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 • Merhaba, bir süre önce instagram hesabımı işletme profili yaptım. Daha sonra tekrar sahış hesabına geçiş yaptım. Ve ogünden sonra sürekli profilime her baktığımda üstte işletme araçlarını dene diye bildirim çıkıyor ne yaptıysam düzelmedi. Facebook dan bağlantıyı kestim. İnstagramı sildim tekrar yükledim. Hesaptan çıkış yapıp tekrar girdim ama o bildirimden yazılardan kurtulamadım sinirlerimi bozmaya başladı. Yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim 😊

 • Merha Instagram işletme hesabını kullanıyorum. Facebook işletme sayfama bağladım ama instagramda paylaşım yapınca Facebook sayfasında paylaşım çıkmıyor. İşletme hesabı olduğu için mi Acaba

Yorum yazın