Mobil Teknoloji

Globalde ve Türkiye’de Akıllı Telefon Trendleri

akıllı telefon trendleri araştırma raporu

Akıllı telefonlar gitgide yaygınlaşıyor ve kullanıcı alışkanlıkları da buna göre değişiyor. Dijital iletişimde başarıyı yakalamak için ise bu trendi yakından takip etmek gerekiyor.  Dünyanın en büyük pazar araştırma şirketlerinden biri olan GfK, “Akıllı Telefon Trendleri Raporu”nu yayınladı.

Büyük Ekranlar Yaygınlaşıyor

Araştırmalara göre dünya genelinde 5″ ve üstü ekrana sahip akıllı telefonların payları geçen yılın ilk çeyreğine göre %32’den %47’ye çıkmış görünüyor. Türkiye’de ise geçen yıl %14 olan bu oran bu yıl %32’ye çıktı.

Büyük Ekranlı Telefonların Kullanım İstatistikleri

4G Yükselmeye Devam Ediyor

Şu an dünya genelinde %51’de olan 4G’li cihazların payınının 2015 sonuna kadar %59’a çıkacağı öngörülüyor. 4G Telefon Kullanim Payı İstatistikleri

Türkiye’de Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarından sonra 4G teknolojisinden vazgeçilmiş olsa da 4G’li cihazlar Türkiye’de de yükselmeye devam ediyor. Geçen yıl %20 olan 4G’li cihazların payı bu yıl %48 düzeyine çıktığı görülüyor.

4G Telefon Türkiye Kullanim Payı İstatistikleri

Globalde Ucuz Türkiye’de Orta Sınıf Cihazlar Yükselişte

Dünya genelinde alt sınıf akıllı telefonların payları 2015 ilk çeyrekte 2014’ün son çeyreğine göre üst sınıf akıllı telefonların paylarından alarak artarken, orta sınıf akıllı telefonların paylarının sabit kaldığı görülüyor.

Alt Sınıf Akıllı Telefon Kullanım Payı İstatistikleriTürkiye’de ise alt sınıf akıllı telefonların paylarında 2015 ilk çeyrekte geçen senenin son çeyreğine göre hafif bir azalma görülürken, orta sınıf akıllı telefonların paylarının arttığı, üst sınıf akıllı telefonların paylarının ise sabit kaldığı görülüyor.

Türkiye'de Alt Sınıf Akıllı Telefon Kullanım Payı İstatistikleri

Gelişen Pazarlardaki Hızlı Büyüme

Gelişmekte olan pazarlar akıllı telefon pazarının büyümesinde çok önemliler. En hızlı büyüyen bölgeler ise Orta Doğu & Afrika ve gelişen Asya Pasifik.

Gelişen Pazarlarda Akıllı Telefon Kullanım Oranları

Türkiye’de 2014 senesinde 10.4 milyon adet akıllı telefon satıldı. 2015 yılı için yaklaşık
11.4 milyon akıllı telefon satılacağı öngörülüyor.

Türkiye'de Akıllı Telefon Satışları

Global smartphone report raporunun tamamını ingilizce olarak linkten indirebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın