Teknoloji

Ulaştırma Bakanlığı’ndan Geliyoo için Açıklama Geldi

Ulaştırma Bakanlığı Yerli Arama Motoru Geliyoo iddiası

Geliyoo isimli arama motoru haberleri büyük yankı uyandırmasının ardından Ulaştırma Bakanlığı projenin kendileriyle herhangi bir ilgisi olmadığını belirten bir basın açıklaması yayınladı.

Yapılan açıklamada haber yayınlarının özellikle Geliyoo arama motoru sitesinin bakanlıkça desteklendiği algısı oluşturulması nedeniyle böyle bir açıklama yapılma gerekliliği oluştuğu belirtiliyor.

Arama Motorunun Var Olup Olmadığı Belli Değil

Var olup olmadığı konusunda bakanlıkça bilgimiz yok denilen açıklamada, iddia edilen bütçenin ayrılıp ayrılmadığı ya da yerli olup olmadığının da bilinmediği belirtildi.

Ayrıca açıklamada Geliyoo tarafından kendilerine yerli arama motoru ile ilgili bir başvurunun da ulaşmadığı belirtilirken yalnızca bugün (18.1.17) Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan’a hitaben e-posta yoluyla bir mektup gönderildiği ifade edildi. Gelen mailin içeriğinden ise bahsedilmedi. Yapılan basın açıklamasının tam metni şu şekilde.

Basın açıklaması – yerli arama motoru hk.

Basın yayın organlarında “10 yılda 10 milyon bütçe ayrılarak yerli arama motoru Geliyoo kuruldu” başlığıyla yer alan haberlerde; söz konusu arama motorunun Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından desteklenen proje olduğu algısı oluşması nedeniyle açıklama yapılması gereği doğmuştur.

Söz konusu arama motorunun var olup olmadığı, iddia edildiği kadar bütçe ayrılıp ayrılmadığı ve yerli olup olmadığına ilişkin Bakanlığımızın ilgili birimlerinde herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

İddia sahiplerinin, yerli arama motoru projesiyle ilgili Bakanlığımızla bir temasları olmamıştır. Ancak, 18 Ocak 2017 (Bugün) tarihinde Bakanımız Ahmet Arslan’a hitaben elektronik posta yoluyla bir mektup göndermişleridir.

“Geliyoo” isimli arama motoru projesine; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından maddi ve manevi herhangi bir destek sağlanmamıştır.

Bir süre önce Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan’ın bir televizyon kanalındaki “Yerli arama motoru ile ilgili çalışmalar yapıyoruz” açıklaması, Geliyoo isimli arama motoruyla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

Elbette ki, ülkemize katkı sağlayacağına inanılan, yerli ve milli her türlü çalışmaya Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da destek vermeye devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

1 Yorum

  • Merhabalar Yılmaz Barış ;

    Arama motoru yapmadan önce kötü de olsa bir Logo tasarlamak lazım logoyu bile shutterstock sitesinden satın almışlar.

Yorum yazın