Uncategorized

Twitter’da Yazma Alanı Kısaldı mı ?

Twitter 140 karakter yazma alanı kısaldı mı

Twitter’a bir metinle beraber uzun bir link paylaştığınızda Twitter bu linki 20 karakter olarak kabul ediyor ve toplam 140 karakter sınırını yazma sınırında da linkleri 20 karakter üzerinden hesaplıyordu. Böylece metin alanında bize daha fazla karakter kullanma imkanı veriyordu.

Aralık ayının ilk haftasında Twitter devoloper blogunda bu link kısaltmaları konusunda yakın zamanda bir değişiklik yapılacağı ve artık httpS protokolü ile kullanılan linklerin 23, normal linklerin de 22 karakter yer tutacağı belirtilmişti.  Aynı şekilde “resimlerin linki de 22 karakter yer kaplayacak” şeklinde belirtilmişti.

tweetler kısaldı
Twitter Developer blogunda 6 Aralık’ta yapılan açıklama

Dolayısıyla link paylaşımlı tweetlerde yazma alanında bir azalma meydana geliyor.

Bugün bu değişiklik gerçekleşti ve artık paylaştığımız linkler ve resimler tweetlerimizde 22 karakter yer kaplıyor. https güvenlik protokolü olan linkler ise 23 karakter.

Böylece link ve resim paylaşımlı tweetlerde yazı alanı 118 karaktere düşmüş oluyor. Eğer link https barındırıyorsa kalan alan 117 karakter oluyor.

Toplamda 140 karakter yazma sınırında ise bir değişiklik yok.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın