Reklam Sistemleri Sosyal Medya Siteleri Twitter

Twitter Reklamları için Yeni Model

Twitter Reklamları Abonelik Reklam Paketi

Twitter reklamları diğer dijital reklam sistelerine kıyasla daha çok büyük bütçeli müşterilere hitap eden ve reklamcıların da uzmanlık* iddiasında bulunmadığı bir alan. Reklam pastasından aldığı payı azaltan bu duruma karşı Twitter farklı bir modeli test ediyor.

Twitter abonelik tarzında sunduğu bu yeni reklam üyeliği, normal sponsorlu gönderilerden farklı olarak herhangi detaylı bir panel kullanımı ve hedefleme gerektirmiyor. İlk olarak 2010 yılında kullanıma kısıtlı olarak kullanıma sunulan Twitter reklamları 2015 son çeyreğine kadar ülkemizde de anlaşmalı tek bir ajans üzerinden paket usulü satılıyordu. Daha sonra herkesin kullanımına açılmasına rağmen kullanımı diğer reklam platformlarının çok daha gerisinde diyebiliriz.

Temel seviye kullanıcıların da Twitter’da reklam yayınlayabilmesini sağlamayı amaçladığı düşünülen bu değişiklik Twitter’ın reklam gelirlerini artırmasına katkı sağlayabilir fakat dijital sektörün önde gelen yayıncıları bu yeni modelin Twitter’ın kullanıcı deneyimine negatif etkisi olabileceği konusunda hemfikir.

Abonelik sistemli reklam üyeliğinde 99$ ücreti ödeyen hesapların yayınlamış olduğu tweetler daha fazla kişiye erişmiş olacak. Fakat bu erişimin sadece takip eden kişilere mi gösterileceği ya da otomatik bir hedefleme ile mi yayın olacağı konusunda detaylı bir bilgi henüz paylaşılmış değil.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın