E-ticaret

E-ticaret‬ Sitelerinin Başarısız Olma Nedenleri

eticaret sitelerinin başarısız olma nedenleri

Elektronik ticaret tüm dünyada ve ülkemizde giderek artış gösteren bir grafik çizerken bir çok e-ticaret sitesi de kapanıyor. Özellikle son aylarda Evim.net, Lokum.com ve Limango.com’ un kapanması sonra sektörün hızla değiştiğinin göstergesi diyebiliriz.

Özellikle Ağustos 2014 de yayınlanan TÜİK raporuna göre internet kullanan bireylerin internet üzerinden kişisel kullanım amacıyla mal veya hizmet siparişi verme ya da satın alma oranı %30,8’dir. Önceki yıl İnternet üzerinden alışveriş yapanların oranı ise %24,1’di.

Bu yatırımların kapanmasında elbette birçok sebep olabilir ama sektör genelinde bazı dinamiklerin olduğu bir gerçek. E-ticaret sektöründe sitelerin kapanmasının en önemli nedenleri müşteriler tarafından marka bağlılığı olmaması ve dikey kategori (belirli ürün grubu) üzerine olması diyebiliriz. Bununla birlikte sektör artış göstermesine rağmen büyük markaların kendi e-ticaret sitelerini açmaları da pazar payını düşürdü.

Buna rağmen her geçen yıl satışını artıran e-ticaret sitelerine baktığımızda mobil alışveriş üzerine yatırım yaptıklarını görmekteyiz. Özellikle mobil internet kullanımının son yıllarda artmasıyla, mobil site ve uygulamalar ile müşterilerin mobil sistemler üzerinden kolay ve hızlı alışveriş yapabiliyor olması büyük bir kazanç sağladığı aşikar.

Bunların dışında birçok girişimci ve firma e-ticaret sektörünün büyümesinden faydalanmak için kendi e-ticaret sitelerini açma girişiminde bulunuyor. Fakat bir çoğu sessiz sedasız kapanıyor. Bunun sebebi ise yetersiz yatırım (kısıtlı bütçe) ya da uzman desteği alınmamasından kaynaklanıyor. Kapanan birçok yeni girişimin başarısızlığı e-ticaret konusunda yetkin iş gücüne yatırım yapmayıp kendi başlarına ilerlemeye çalışmaları, planlarını kısa zamanda yatırım alabilecekleri ve kar edebilecekleri öngörüsü üzerine kurmalarında saklı. E-ticaret sektörün büyümeye devam ederken deneyimli ve bilgili eleman eksikliği halen devam ediyor.

Yazar Hakkında

Ramazan Güneş

2010'dan beri dijital dünyaya olan ilgimi bilgi ile donatmaya çalışıyorum. Bunun için çok fazla okumak ve yazmak gerektiğine inanıyorum. Bir kaç blogda sosyal medya üzerine yazılar yazdım. Halen dna360' da sosyal medya uzmanı olarak çalışıyorum.

Yorum yazın