E-ticaret Facebook SEM Sosyal Medya

Spam Yapmayın Facebook’tan Saldırın!

No Spam SMS Mail Yes Facebook Ads

Spam yasası olarak da bilinen Elektronik Ticareti Düzenleyen Kanun’un 1 Mayıs’ta yürürlüğe girmesiyle birlikte vatandaşlar rahat bir nefes alırken sms ve e-posta pazarlama yapan/yapmaya çalışan firmalar da başlarını ağrıtmayacak yeni yöntemler aramaya koyuldu.

Bazı kişi ve markalar kitlelerinden mesaj gönderme hakkı istedi. Turkcell ve TTnet gibi markalar ise bilgi güncelleme ve hediye kazanma vaad eden kampanyaların arkasında aldatıcı bir şekilde bu izinleri çoktan aldılar. Böylece bu markalar birçok marka için kendi kullanıcı kitlesine spam gönderme haklarına kavuşmuş oluyor. Diğer birçok firma da ellerinden geldiğince kullanıcılarından izin aldılar. Peki izin alamayanlar ne yapacak?

SMS ve E-mail Marketinge Alternatif Çözüm: Özel Hedef Kitle ile Facebook Reklamları

Daha önce hedef kitlenize ait kişilerin elde ettiğiniz e-posta adresi, telefon numarası gibi dataları kullanarak Facebook reklamlarınız için Özel Hedef Kitle oluşturabilirsiniz. Böylece henüz izin alamadığınız kişilere de e-mail gönderemezken vermek istediğiniz mesajı Facebook üzerinden iletebilirsiniz.

facebook ozel hedef kitle şeması

Ekstra Avantajlar

Normalde data toplarken katılımı artırmak için mümkün olan minimum gerekli bilgi istenir ve form kısa tutulur. Bu yüzden kullanıcıların detaylı demografik bilgilerine sahip olmayabilirsiniz. Facebook’ta ise e-mail ve telefon numarası datalarını kullanarak oluşturduğunuz Özel Hedef Kitle’yi Facebook’taki demografik bilgilerine göre segmente ederek mesajınızı kullanıcılarınızın demografik özelliklerine göre özelleştirebilir ve hatta ilgi alanlarını da işin içine katarak nokta atışlar yapabilirsiniz.

Özel hedef kitlenizi belirledikten sonra mesajınızın içerik türüne göre istediğiniz Facebook reklam formatını seçerek e-mail datası bulunan kitlenize mesajınızı iletebilirsiniz.

Facebook video ve mobil uygulama reklamları ile de e-mail ve sms pazarlama ile yapamayacağınız formatlara da ayrıca kavuşmuş olursunuz.

Facebook Özel Hedef Kitle Oluşturma

E-mail datanız ile özel kitle oluşturmak oldukça basit. Kullanıyorsanız MailChimp hesabınıza bağlanarak direkt yükleyebilir ya da bir excel dosyasına e-posta datanızı tek sütünda sıralanacak şekilde kaydederek bu dosya ile de kolayca oluşturabilirsiniz.

Sonrasında Facebook Reklam panelinin solunda yer alan hedef kitlelere tıklayarak,  sağ üstte yer alan “Özel Kitle Oluştur” seçeneğinden yeni bir kitle oluşturabilirsiniz.

Facebook reklamları özel hedef kitlesi oluşturma

Özel hedef kitlesi oluştururken ekran görüntüsündeki ilk seçenekten müşteri listesini aktarabileceğiniz gibi website ve uygulamanızı kullanan kişilerle de hedef kitlesi oluşturmanız mümkün.

Aşağıda Özel Kitle Oluşturmak için Facebook Ekibi tarafından hazırlanan videoyu da izleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın