E-ticaret

Paypal Türkiye’ye Geri Dönüyor!

Paypal Turkiye Geri Donuyor Cross Border

Geçtiğimiz aylarda Türkiye’den çekilmesi büyük yankı uyandıran Paypal geri dönüyor.

Ciddi bir ticaret hacmi olan ve Türkiye’de de birçok alışveriş sitesinde de ödeme opsiyonu olan Paypal, sistemini Türkiye’ye getirmediği için BDDK’dan onay alamamıştı. BDDK’nın şartlarını yerine getirmek yerine Türkiye’den çekilme kararı alan Paypal daha sonra faaliyet için çalışmalara devam edeceğini belirtmişti.

Sabah gazetesinde yer alan habere göre PayPal, geçtiğimiz hafta BDDK ile bir toplantı yaptı. Paypal ilk olarak yurtdışına satış yapanlara daha sonra da Tüm kullanıcılar için hizmet verebilmek için öngörülen bir tarih belirledi.

İk olarak Cros Border ile ihracat yapan firmalara hizmet verecek olan Paypal, sonrasında da ‘server’larını da Türkiye’ye taşıyacak.

Dönüş için ilk görülen tarih Mart 2017. Bu tarih itibariyle yurtdışına satış yapanlar Paypal’ı tekrar kullanabilecek. 2017 yıl sonuna kadar da serverlarını Türkiye’ye taşımayı planlayan Paypal tekrar lisans alarak faliyetlerine devam edecek.

Paypal Türkiye’den çıkmadan önce e-ticaret alanında yüzde 12 pazar payına ve yaklaşık 800 milyon dolarlık işlem hacmine sahip olduğu belirtiliyor.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın