SEO

Milliyet.com.tr Hürriyet.com.tr Radikal ve Mynet Banlandı!

Milliyet.com.tr Hürriyet Mynet ve Radikal Google Banladı

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen 5. sitesi Hürriyet.com.tr, 7. sitesi Milliyet.com.tr ve 13. sitesi Mynet.com ve bazı haber siteleri sürekli şikayet alan aldatıcı haber başlıkları ve spam içeriklerinden sonra Google tarafından banlandı!

Güncelleme! Dün Sandbox’a gönderilen siteler bu sabah (17.9.14) itibariyle tekrar arama sonuçlarına katıldı.

Geçtiğimiz Temmuz ayında Change.org üzerinden Google webspam ekibinin başında bulunan Matt Cutts’a hitaben açılan kampanyada Google News’in haber sitelerine tanıdığı ayrıcalığın Türkiye’deki haber siteleri tarafından sömürüldüğü ve bu imtiyazlı durumun incelenmesi gerektiği belirtiliyordu. Örnek olarak da kampanya metninin altında Milliyet, Mynet ve Cafe Siyaset haber sitelerinin linkleri yer alıyordu ve şimdiye kadar 700’den fazla imza toplandı.
En Çok Ziyaret Edilen Siteler

Bugün itibari ile yapılan aramalarda ise Milliyet.com.tr. Mynet.com ve Cafesiyaset.com sitelerinin Google tarafından banlandığı ve kendi isimleriyle arandığında dahi ilk sayfa sonuçlarında çıkmadığı görülüyor.

Haber sitesi olmanın avantajını kullanarak sürekli spam içeriklerle ziyaretçi çeken haber sitelerinden biri olan Milliyet.com.tr ve Mynet’in banlanması diğer haber siteleri için de ciddi bir uyarı niteliğinde diyebiliriz.

Haber siteleri özellikle son birkaç yıldır aldatıcı başlıkları, alakasız içerikleri ve anahtar kelime gruplarını art arda doldurarak oluşturdukları çöp sayfalar nedeniyle kullanıcılardan ve SEO konusunda deneyimli kişilerden ciddi bir tepki alıyordu.
Özellikle bayram günleri ve özel günler, diziler, filmler ve sınav sonuçlarının açıklanması gibi ciddi bir arama potansiyeli barındıran konularda birbiriyle spam yarışı yapan haber siteleri kullanıcıları aradıklarını bulmasına engel olarak kaliteli içeriğe ulaşmalarında engel teşkil ediyor.
Haber siteleri başta olmak üzere pek çok site için uyarı niteliği taşıyan bu gelişmenin önümüzdeki süreçte profesyonel olması gereken büyük sitelerin spamden uzaklaşarak kaliteli içeriğe öncelik vermesini fayda sağlayacağını umuyoruz.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın