PR

Karşılaştırmalı Reklamlarda Yeni Dönem

karsilastirmali reklamlar ve reklam yonetmeligi

Bugün resmi gazetede yayınlanan yeni “Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği” ile reklam sektöründeki uygulamalar hakkında yeni standartlar güncellenmiş oldu.

Yönetmelik karşılaştırmalı reklamlar için rakip markaların isim ve logolarının açık şekilde kullanılmasına izin verirken tüketiciyi korumaya yönetik bir takım değişiklikleri içeriyor.

Reklamların genel ahlak kurallarına uygun olması, kamu sağlığına ve kamu düzenini bozmaya özendirmemesi, çocuk, hasta ve yaşlıları istismas etmemesi şartları aranacak.

Reklamlarda yer alan iddiaların kanıtlanabilir olması şart ve bu iddialar üniversitelerin ilgili bölümlerinden ya da akreditasyonu olan değerlendirme kuruluşlarından alınan raporlar ile kanıtlanıyor olması gerekecek.

Reklamlarda yer alan fiyatlar her şey dahil toplam satış fiyatı üzerinden olacak, eksik ve anlam karışıklığına yol açacak bilgilerle tüketiciler yanlış yönlendirilemeyecek.

Reklamlarda yer alan alt yazı bilgileri izleyicinin algılayabileceği puntolarla ve sürelerle görünür olması gerekecek.

Resmi gazetede yayınlanan tüm yönetmelik için tıklayın:
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/01/20150110-5.htm

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın