Google

Google’ın 7 Başarısız Girişimi

Google Başarısız Projeleri

Google dünyanın en büyük arama motoru ve bunun yanı sıra içinde başka servisleri de barındıran en büyük teknoloji şirketlerinden biri. Fakat Google’ın da fazlaca başarısız olduğu girişimleri mevcut. İşte Google’ın hayal kırıklığı yaratan 7 başarısız girişimi.

1) Google TV
Google’ın akıllı TV platformu Ekim 2010’da açıldı fakat rakipleri Apple TV, Roku ve Xbox 360 karşısında çok fazla bir etki gösteremedi. 2014’te bir takım değişikliklerle Android TV olarak değişti.

2) Google Glass
Google’ın akıllı gözlüğü Google Glass duyurulduğunda oldukça ilgi çekmiş ve büyük beklentilerin olduğu bir üründü. Fakat ilk olarak sınırlı bir kullanıcı kitlesine sunulan Google Glass bekleneni veremedi. İlk olarak Google Glass Enterprice Edition ile yönünü kurumsal firmalara çeviren proje sonra sessiz sedasız ortadan kayboldu.

3) Project Ara
Google Motorola’yı satın alarak bünyesine kattığı modüler cep telefonları üreten proje “toplama cep telefonu” diyebileceğimiz bir kavramın kapılarını aralayacakken 2016 Eylül ayında projenin askıya alındığı açıklandı.

4)Google+
Google+ halen en çok kullanılan ve en çok üyeye sahip sosyal ağlardan biri olsa da bekleneni gerçek anlamıyla veremeyen ve beklentilere göre başarısız olarak görülen projelerden biri oldu.

5)Google Wave
Google Wave 2012 başında açılıp gene aynı yıl bitmeden kapanan Google’ın sosyal ağ denemelerinden biri oldu. Daha önce de Google Buzz denemesi de ayrı biz başarısız sosyal ağ denemesiydi.

6)Google Nexus Telefonları
Google Nexus Telefonları birçok kullanıcı tarafından kullanıldığını hatta hatırı sayılır miktarda hayranı olduğunu da söyleyebiliriz. Google desteğine rağmen yeteri kadar başarı sağlayamadığını söyeleyebileceğimiz Nexus serisi ilk olarak 2010 yılında piyasaya çıkmıştı ve 2016 itibariyle yerini Google Piksel’e bırakmış görünüyor.

google nexus telefon

7)Android Home
Google’ın akıllı ev teknolojisi olan Android Home evinizde ışıkları ve diğer cihazları bir Android cihaz üzerinden kontrol edebilmenizi sağlayan bir üründü. Fakat Andoid Home’da sonuna nokta konulan projelerden biri oldu.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın