Uncategorized

GOOGLE’DAN EYLEM ÇAĞRISI “TAKE ACTION”

Google Aralık ayında Dubai’de toplanacak olan ITU’nun (Uluslararası Telekomünikasyon Birliği) WCIT12 toplantısının “sansüre yer açmak ve Web’i düzenlemek” amaçlı yapıldığını öne sürerek “Harekete Geçin” isimli online bir imza kampanya başlattı.

#freeandopen Özgür ve Açık İnternet

“İnternet’in özgür ve açık kalması için bir araya gelin.” cümlesiyle çağrı yapan Google;
“Özgür ve açık bir dünya, özgür ve açık internet ile mümkündür.İnternet’in geleceğine karar verenler sadece hükümetler olmamalıdır. Dünyada İnternet’i kullanan milyarlarca kişi ve onu oluşturup yaşamasını sağlayan uzmanlar da işin içinde olmalıdır.”
şeklinde bir itirazı dile getiriyor.

Sitede yer alan bilgilere göre 42 ülke içeriğe filtre ve sansür uyguluyor ve son 2 yılda bununla ilgili 19 yasa çıkarılmış. Ayrıca internetteki özgürlüğü ve ücretsiz içeriği engelleyecek değişiklilklerin önerildiğine yer veriliyor:

Bazı öneriler hükümetlerin kanunla korunan ifade özgürlüğünü sansürlemesine, hatta internet erişimini kesmesine izin verebilir. Diğer öneriler ise YouTube, Facebook ve Skype gibi hizmetleri diğer ülkelerdeki kullanıcılara ulaşmak için yeni ücretler ödemek zorunda bırakacaktır. Bu, özellikle de gelişmekte olan piyasalarda bilgiye erişimi sınırlayabilir.

ITU nun sitesinde toplantının basına açık olduğunu ifade eden bir akreditasyon formu var. Akreditasyon başvurusu için ise bugün (23 Kasım) son gün. Fakat Google, toplantının kapalı kapılar ardında yapılacağını, Müzakere konferansı ve önerilerin gizli olacağını belirtiyor. Google, Mühendisler, şirketler ve Web’i oluşturup kullanan kişilerin burada oy hakları olmadığını belirtiyor.

ITU İddiaları Yalanladı

Ayrıca The Register sitesindeki haberde ITU sözcüsü Sarah Parkes’in “Google’ın toplantıda yer edinme şansı olduğunu ama bunu yapmadığı” ifadelerine yer veriliyor. Sarah Parkes atmış olduğu bir tweetde de “Düzenleyici kurumların özgürlüğü kısıtlayamacağını” söylüyor.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın