Google

Google Sesinizi Kaydediyor!

Android kullananların ses kayıtları Google’da depolanıyor. Google uygulamalarında sesli arama özelliğini kullanarak yaptığınız aramalardaki tüm ses kayıtlarınız Google’da depolanarak saklanıyor.

Google Arama Geçmişi (Web ve Uygulama Etkinliği)

Google aslında sadece sesinizi değil yaptığınız her şeyi kaydediyor. Google Maps (aramalar ve GPS verileriniz), YouTube ve görsel aramalar, alışverişleriniz de dahil.. Google arama geçmişi özelliği birçok kişinin farkında olmadığı ama 10 yıldan uzun süredir Google’da olan bir özellik. Tarayıcı geçmişinizi siliyor olsanız da Google oturumunuz açıksa  kullanıcı deneyimini artırmak adına aramalarınız (arama geçmişi özelliğini kaptmadıysanız) belli bir süre Google tarafından kaydediliyor. Arama geçmişinizi görmek isterseniz bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz:
https://history.google.com/history/

Google Sesli Arama Kayıtları

Google sesli arama hizmeti vermeye başladıktan sonra ise bunun kaydedilip kaydedilmediği ise birçok kişinin düşünmediği bir şey. Fakat görülüyor ki Google sesli aramalarımızı da kaydediyor üstelik “ses kaydımız” ile birlikte. Daha önce android cihazınızdan kendi yaptığınız sesli aralamaları dinlemek ya da silmek isterseniz bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz: https://history.google.com/history/audio

 

Google Ses Kaydı Google Voice 0

Bu Samsung Cihazımda Android Tarayıcı Uygulamasında Yaptığım Arama Kaydını Gösteriyor

Google Ses Kaydı Google Voice 1

Bu da Google Maps Uygulamasında Yaptığım Sesli Aramanın Kaydedilmiş Olduğunu Gösteriyor.

Google Ses Kaydı Google Voice 2

Bu da Telefonumdaki Google Uygulaması Üzerinden Yaptığım Sesli Aramayı Gösteriyor

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

2 Yorum Yapıldı

  • Çok sasirdim diyemem. Applerle telefonlarla her adimimiz takip ediliyor. Eger terör olaylarini engellemeye yarayacaksa bir itirazim yok. Güvenlik adina biraz özgürlükten ödün verilebilir.

  • Merhabalar paylaşım çok güzel teşekkür ederim.
    beniduy.net sosyal ağını ziyaret etmenizi öneririm…

Yorum yazın