Uncategorized

Google Plus Yeni Tasarım ve Özellikleri

Google Plus bugün gerçekleştirdiği güncelleme ile tasarımsal ve işlevsel olarak bazı değişiklikleri gerçekleştirdi. En dikkat çeken değişiklik ise kapak fotoğrafının oldukça büyük bir yer kaplaması oldu.

Google Plus’daki değişiklikler ilk olarak Google çalışanı Sara McKinley tarafından kendi profilinde #googleplusupdate hashtagi ile  öğleden sonra paylaşıldı.

Yeni Google Plus Güncellemsi ile Gerçekleşen Başlıca değişiklikler
1) Kapak fotoğrafları büyüdü. Kapak fotoğrafları  2120px 1192px çözünürlüğüne görüntülenebiliyor. Profil sayfalarındaki kapak resmi 948×537 px genişliğinde yer kaplıyor. Profil sayfasına ilk girildiğinde ise fotoğrafın alt kısmı 350 px yüksekliğine kadar kadar karşımz çıkıyor. Sayfayı yukarı kaydırdığımızda tamamı görüntüleniyor.

2) Youtube ve Picasa Google Plus profilinin bir parçası halinde görüntüleniyor. Kullanıcılar kendi profiline girdiklerinde Hakkında, Yayınlar Fotoğraflar, Youtube ve +1 ler sayfalarını görüyor. Fotoğraflar bölümünde şimdiye kadar Picasa’ya eklediğiniz, profili fotoğraflarınız, etiketlendiğiniz ve Google Maps için eklediğiniz fotoğraflar yer alıyor. Fakat şu anda  Youtube, Fotoğraflar ve +1ler sekmeleri varsayılan olarak size özel görünüyor. Siz izin vermedikçe de bunlar Google Plus profilinizde görüntülenmeyecek. Bu gizliliğine önem veren kullanıcılar için iyi haber.

3) Artık kişisel bilgiler ve paylaşımlar alt alta değil Facebook’ta olduğu gibi kutulara bölünerek sağlı sollu yerleşik bir biçimde yer alıyor. Bu daha düzenli görünüyor. Bu da aynı Facebook profil sayfasındaki sistemi andırıyor.

4)Profiller kartvizit görünümlü. Artık bir sayfada yer alan kullanıcılardan birinin üzerine mause imlecini getirdiğinizde aynı Facebook ta olduğu gibi minik bir profil kartı çıkıyor.

Google bütün bu değişikliklerini Facebook’un yeni tasarımının lansmanını yapacağını söylediği 7 Mart’tın önceki günü yapması da taktik bir hamle olarak da görülebilir.

Sizlerle kendi Google Plus profilimin yeni halini paylaşıyorum

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın