Google Sosyal Medya

Google Plus Kapanıyor

Google ın kurucusu olduğu sosyal ve kimlik doğrulama hizmeti olan Google Plus (Google+) güvenlik açığı nedeniyle kapatılıyor.

google+

Platformun 2 milyardan fazla kullanıcı bulunmakta idi.

Peki bu kapatma kararının ardında ne var?

Google Plus için alınan kapatma kararının arkasında güvenlik açığı gerekçeleri yer alıyor.

Kullanıcı bilgileri ile oluşan bu güvenlik açığı, geniş kullanıcı sayısına sahip olan Google+ ın kapatılması kararını aldırdı.

Geçtiğimiz Mart ayında ortaya çıkan güvenlik açığı sonrasında  Google ın diğer  servisleri için güvenlik ve gizlilik konularında da güvenlik önlemlerinin arttırılacağı açıklaması yapıldı.

 

Ayrıca API konusunda yapılması planlanan bazı değişikliklerle çağrı ve SMS kayıtlarına uygulama geliştiricilerinin erişiminde sınırlandırmaya gidilecek.

Yakın bir zamanda hayata geçirilecek olan bu uygulama Strobe Projesi olarak adlandırılıyor.

Konunun Gmail tarafında  ise kişisel bilgilerin korunması amacıyla 3. parti yazılımların ve servislerin E-Posta erişimleri sınırlandırılacak. E-Posta istemcileri, yedekleme ve verimlilik hizmetleri ise bu sınırlandırmalara dahil edilmeyecek.

Haberin duyulmasından sonra  Google Cloud servisinin güvenlik ve gizlilik bölümü başkanı Suzanne Frey, Gmail kullanıcılarının hesaplarını  tekrardan gözden geçirdiklerine ve  hesaplarına erişim izni verdikleri üçüncü parti yazılımları kontrol etmelerini ve gerekli gördükleri taktirde  bu erişim iznini kaldırabileceklerini açıklamasında bulundu.

Yazar Hakkında

Emre Gökbudak

Yorum yazın