SEM SEO

Google Panda’da Yeni Güncelleme

Google Panda Guncellemesi SEO Etkileri

Şubat 2011 yılında yayına giren Panda algoritması bugüne kadar 28 güncelleme aldı. Son güncellemeyi eylül 2014 yılında yapan Google, Panda için 29. güncelleme olan 4.2 için bazı konularda köklü değişikliklere gidiyor.

Google, daha sade ve kullanıcı için içerik üreten siteleri ön plana çıkartmaya çalışıyor. Google sözcüsü  “Panda güncellemesi geçtiğimiz hafta onaylandı. Önümüzdeki aylarda sonuçlarını göreceğiz.” şeklinde açıklamalarda bulundu. Ayrıca bu güncelleme ile kazanan ve kaybedenler olacağını de belirtirken bu sıralama değişikliğinin birden olmasa da zaman içerisinde değişeceğine işaret ediyor.

Mayıs 2014 yılında gelen Panda 4.0 güncellemesiyle birlikte Google, arama sonuçlarında kullanıcıların doğru sonuçlara ulaşmasını sağlamak amacıyla radikal değişiklikler yaptı. Özellikle ingilizce sorgular için Panda 4.0 güncellemesiyle %7,5, Panda 4.1 güncellemesiyle %3-5 etkilendiği doğrulandı. Son güncelleme olan Panda 4.2 ile arama sonuçlarının %2-3 etkileneceğini doğruladı.

Panda 4.2 ile Güncellemesinden Olumsuz Etkilenmemek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Mobil Site; Son aylarda Google mobil uyumlu sitelere arama sonuçlarında öncelik tanıyacağı açıklanmıştı. Bu güncelleme de onu destekler şekilde olacak ve mobil uyumlu olmayan sitelere arama sonuçlarının sonlarında yer vereceği belirtiliyor.
  • Sade Bir Site; Hem reklam hemde yazılım olarak sadeliği benimseyen bir güncelleme ile karşı karşıyayız. Bu güncelleme ile çok yoğun reklam içeren sitelerin kötü anlamda etkileneceği belirtilirken, karmaşık kodlara sahip sitelerin de bundan nasibini alacak.
  • Doğru ve Özgün İçerik; Özgün içerik Google için her zaman önemliydi fakat şimdi biraz daha geliştirerek ayrıca siteniz ile uyumlu içeriğin olmasını da kontrol edeceği belirtiliyor. Yani spami önlemek için siteniz ile alakalı olmayan içeriklerin spam olarak algılanacağı ve sıralamada yerinin değişeceği belirtiliyor.

Google yapacağı güncelleme ile Türkçe içerikte nasıl bir yol izler belli değil fakat gün geçtikçe özgün ve mobil sitelerin öneminin arttığı bir gerçek. Bu güncellemedeki en önemli gelişme ise sadelik olsa gerek.

Yazar Hakkında

Ramazan Güneş

2010'dan beri dijital dünyaya olan ilgimi bilgi ile donatmaya çalışıyorum. Bunun için çok fazla okumak ve yazmak gerektiğine inanıyorum. Bir kaç blogda sosyal medya üzerine yazılar yazdım. Halen dna360' da sosyal medya uzmanı olarak çalışıyorum.

2 Yorum Yapıldı

  • Ramazan bey panda güncellemesi ile alakalı yeni bir haber var mıdır? Yeni güncelleme ya da değişiklik gibi.

  • Uzundur bende düşünüyordum bunu nasıl kullanıyoruz diye güzel bir makale olmuş çok teşekkür ederim.

Yorum yazın