Mobil Teknoloji

Google Maps’te Değişiklik

Google Maps arayüzünü daha sade ve basit hale getirmek için çalışmalara başladı.

Arama motoru deyince ilk aklımıza gelen Google ın haritalar uygulaması olan Google Maps daha önce uygulamanın arayüzüne kolay erişim sağlanması için ekranın en altına “KEŞFET”, “SÜRÜŞ”, “TOPLU TAŞIMA” sekmelerini eklemişti. Tekrar değişikliğe gidildiğine göre , Google uygulamanın bu halinden de memnun olmamış gibi.

Yeni Çözümü Arayışı

Google’ın  değişiklik içim bulduğu çözüm ise ulaşım ile ilgili araçları tek bir sekme altında bir araya getirmek. Google, “Keşfet” sekmesini değirmezken “Sürüş” ve “Toplu Taşıma” sekmelerini kaldırıp yerine tüm yol tarifi ihtiyaçlarını “Ulaşım” adıyla tek bir sekme oluşturmak.

Değişimi ilk olarak gündeme taşıyan Android Police’e göre “Ulaşım” sekmesine tıklandığında  ekranın üst kısmında bir araç çubuğunu ortaya çıkarıyor. Bu araç çubuğundan varış yerinin ve kullanılacak olan  aracın seçilmesi ile ekranın alt kısmında yol tarifleri en kısa varış süresine göre sıralanıyor.

Değişikle ortaya çıkan arayüzde  yol tarifi alma işlemini kolaylaştırıyor gibi gözükse de alternatif yolları aramayı ise daha güç hale getiriyor. Halen kullanılmakta  olan Haritalar arayüzü, araba ile yolculuğa dair yol tarifi ile toplu taşıma seçenekleri arasında kolayca geçiş imkânı tanıyordu. Ancak test edilen arayüzde bu alternatifler arasında karşılaştırma yapmak, seçenekleri bir arada görme imkânı olmadığı için daha zor görünüyor.

Bunlarla birlikte, güncellenecek olan  arayüz testinin sınırları oldukça küçük. TechRadar, Android Police kaynağının paylaştığı ekran görüntülerinde görünen yeni arayüzü telefonlarında elde etmeyi başaramadıklarını itiraf ediyor. Sonuç olarak yeni arayüzün daha fazla kullanıcıya ulaşmadan önce daha uzun bir deneme sürecine tabi tutulacağı açık.

Yazar Hakkında

Emre Gökbudak

Yorum yazın