Teknoloji Yazılım

Google Chrome 10 Yaşında

En Çok Kullanılan Tarayıcı Chrome 10 Yaşında

Şuan internet tarayıcısı denildiğinde ilk akla gelen marka olan  Google Chrome bugün tam olarak 10 yaşını doldurdu. Evet inanması güç ancak ancak tam 10 yıl işte.

Lider Tarayıcı

İlk çıktığı günden bu zamana kadar  kullanımı giderek artan  Google Chrome kendine özgü özelliklerininde katkısıyla  bugün kişisel bilgisayarlar ve Android işletim sistemini kullanan mobil cihazlar arasında açık ara farkla en çok tercih edilen tarayıcısı olmuş durumda. Son zamanlarda bu alanda  rekabet giderek artsa da bugün sektörün lideri durumunda görülen yine Google Chrome.

Marka  kendi tarayıcısının 10. Yaşını @googlechrome isimli resmi Twitter hesabından duyurdu.  Ayrıca Google, ilgili paylaşımda Salı günü bir sürprizi olduğunun da altını çizdi.

İnternet tarayıcısı pazarının %60’ından fazlasına hakim olan Chrome’un en yakın rakibi %14’lük paya sahip olan Safari.

günü bir sürprizi olduğunun da altını çizdi.

Tarayıcı pazarının %60’ından fazlasına hakim olan Google Chrome’un en yakın rakibi %14’lük paya sahip olan Safari. Şimdi asıl dikkat çekici olan noktaya gelelim.

Chrome un Sürprizi Ne?

Twitter da yapılan  paylaşımında Salı günü yapılacak olan sürpriz ne olabilir? Bu konuda fazlaca akla gelen tahminler, Chrome’un tasarımının yenileneceği yönünde. Google bir süre önce materyal tasarım anlayışını öne çıkarmaya başlamış ve aşamalı olarak bu anlayışı tüm ürünlerinde ilerletmişti. Ancak Chrome’un tasarımı uzun süredir radikal bir değişikliğe uğramadı. Firefox, Opera ve Microsoft gibi rakipleri sürekli kendini yenilerken Chrome’un çok daha geleneksel kaldığını söyleyebiliriz.

Dolayısıyla söz konusu sürprizin Chrome’un tasarımıyla ilgili olacağı en kuvvetli ihtimal. Buna ek olarak bazı minör özellikler de beklendiğini belirtelim. Sizce Google, Chrome için neler duyuracak?

Yazar Hakkında

Emre Gökbudak

Yorum yazın