Reklam Sistemleri

Google Ads Kalite Puanı Artırma

Google reklamlarından daha iyi performans elde edebilmek  için, kalite puanını nasıl yükselteceğinizi öğrenerek reklam maliyetlerinizi düşürebilir ve daha etkili bir şekilde reklam çalışmaları yapabilirsiniz. Öncelikle kalite puanı nedir?  Bunu açıklayalım.

Kalite Puanı: Arama sonuçları ve reklamlarınız arasında belirlenen alaka düzeyi hesaplaması ile; tıklanma  oranı, reklamın metni alaka düzeyi,anahtar kelimenin  geçmişteki  performansı ve açılış sayfası performansına göre bir formül geliştirerek puanlama yapmaktadır. 1 ile 10 arasında değişen puanlarda kalite puanı ne kadar yüksekse reklam maliyeti de  o kadar  düşük olabilmektedir. Genel olarak Google üzerinde anahtar kelimemiz aratıldığında ve görüntülendiğinde bu faktörleri analiz ederek kelime için bu puanları oluşturmaktadır.

Kalite Puanı Nasıl Yükseltilebilir?

Kalite puanını yükseltemek için reklam oluştururken dikkat edilmesi gereken noktalardan bazılarını ve reklam verildikten sonra yapılması gereken düzenlemelerin neler olduğuna değinelim.

Kalite Puanı Arttırma Yöntemleri

Reklamlarınızı agresif bir şekilde test edin

Tıklama oranı, kalite puanındaki en büyük etken görülmektedir  ve tıklama oranını iyileştirmenin en iyi yolu, yeni reklamları test etmektir. Bunu yapmak  için eski reklam verilerini gözden geçirmek gerekir.

Anahtar kelimelerinizi reklam gruplarına ayırın

Her bir reklam grubu için özel olarak  anahtar kelimeler belirleyin. Anahtar kemimelerinizn hepsini tek bir reklam grubunu altında toplamayın.

Kampanyalarınızdaki tüm yüksek trafikli reklam gruplarını optimize ederek toplam tıklanma oranını artırabilir ve bu sayede kalite puanınızı da arttırabilirsiniz.

Açılış Sayfalarınızı Daha Alakalı Hale Getirin

Açılış sayfaları kullanıcıları ilk karşıladığınız alandır. Reklamlarınız gören kullanıcıların bu noktada dikkatini çekmeyi başarmalısınız. Kullanıcının reklamla ilgili olarak, sizin onların isteklerini tahmin edip ilgisini çekecek şekilde açılış alanında gerekli düzenlemeleri yapmış olmalısınız.

Genel kural, kalite puanınız dört veya bundan daha düşük bir değerde ise , açılış sayfanızın iyileştirilmesi gerektiğini bilmelisiniz. Kalite puanınız beş veya beşten daha yüksek değerde ise açılış sayfanız yeterli koşulları sağlıyor anlamında gelir ve bu durumda ise tıklama oranlarınızı arttırmaya yönelik çalışmalar yapılması önerilir.

Negatif Anahtar Kelimeleri Belirleyip Ekleyin

Tıklama oranlarının iyileştirilmesi için negatif anahtar kelimeler oldukça etkidir. Yani reklamınızla alakalı olmayan bir kelime ile arama yapılıp sizin reklamınıza tıklanmasını önleme işlemlerinden biridir. Negatif arama terimleri alakasız gösterimlerin önüne geçer ve  bu sayede daha iyi tıklanma oranları ve daha yüksek kalite puanı elde etmenizi sağlar.

Örneğin :

Gösterim Sayısı = 1.000

Tıklanma Sayısı = 50 ise Tıklanma oranı %5 olacaktır.

Negatif anahtar kelimeler ile alakasız gösterimlerin önüne geçerek yine aynı şekilde daha yüksek tıklanma oranı elde ederseniz tıklanma oranınızı artırmış olursunuz.

Bir anahtar kelimeyi negatif olarak eklemek istiyorsanız başına (-) simgesi koymanız yeterlidir.

Negatif kelime ile ilgili basit bir örnek verecek olursak  İstanbul’da aksesuar satışı yapan bir reklamınıza İstanbul uçak bileti şeklinde bir  arama yapılıp tıklandığını gördüğünüzde uçak bileti kelimesini negatif kelimelere eklemeniz gerekmesi gibi.

Yazar Hakkında

Emre Gökbudak

Yorum yazın