Reklam Sistemleri

Google Ads Duyarlı Arama Ağı Reklamları

google ads duyarlı arama ağı

Duyarlı Arama Ağı Reklamları Nedir?

Google Ads duyarlı arama ağı reklamları, reklam verenlerin potansiyel müşterilerine daha fazla yazılı içerikler ve alaka düzeyi daha yüksek mesajlar göstermelerini sağlayan reklamlar oluşturmalarını sağlamak için geliştirilmiş yeni bir reklam modelidir.

Duyarlı arama ağının şuanda beta sürümü bulunmakta. Cihaz türüne göre  uyum sağlayan reklamlar oluşturarak müşterilere ulaşımı arttırma, birden fazla başlık ve açıklama seçeneği ile müşterilere en alakalı seçeneğin sunmak, daha ilgili sonuçları kullanıcılara ileterek reklamların rekabet gücünü yükseltme ve bu sayede reklamlara daha fazla tıklama ve dönüşüm elde ederek reklamların  performansını arttırmak gibi önemli faydalar sağlamaktadır.

Hangi Diller Destekleniyor?

Duyarlı arama ağı reklamlarının desteklediği diller; İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Portekizce, İtalyanca, İsveççe, Felemenkçe, Rusça, Japonca, Lehçe, Türkçe, Danca ve Norveççedir.

Neye Dikkat Edilmeli ve Google Nelere Dikkat Ediyor?

Duyarlı arama ağı reklamlarında önemli olan husus girilecek daha fazla başlık ve açıklama ile kullanıcıların yaptıkları aramalar ile reklamların daha geniş biçimde eşleşmesini sağlamak  ve bu sayede reklam performansının arttırılmasıdır.

Google Ads oluşturulan yazı içeriklerinde  reklam kombinasyonları oluşturur ve bir çeşit deneme yanılma yöntemi yapıp test işlemi gerçekleştirip kullanıcı arama sonuçları için hangi reklam metinlerinin en alakalı olduğunu belirler.

Duyarlı arama ağı reklamları 3 başlık ve 90 karakterlik iki açıklama alanı göstermesi ile tek bir duyarlı reklam ağı için 15 başlık ve 4 açıklama ile genişletilmiş metin reklamlarından ayrı özellektedir.

Duyarlı arama ağı reklamları oluştururken, başlık ve açıklamalar kısmı  için konum sabitleme özelliği ile başlık ve açıklamaların reklamınızda görüneceği konumu deneyebilirsiniz. Sabitleme özelliğini kullanırken dikkatli olmak gerekir çünkü bir başlığın ya da açıklamanın sabitlenmesi sadece ilgili aramalarda çıkmasına  neden olacağı için reklam performansını etkileyebilir.

Her konuda birden çok başlık ya da açıklamayı sabitleyerek iyi performans gösteren başlıkları ya da açıklamaları test etmeniz reklam performansı açısından ayrıca önemlidir.

Duyarlı arama ağı reklamları şimdilik  yalnızca mevcut metin reklam gruplarına eklenebilmekte. Duyarlı arama ağı reklamları 3 başlık ve 2 açıklama ile sınırlandırılmış.

Başlıklar ve açıklamalar rastgele gösterilebiliyor, bundan dolayı metinlerin ve açıklamaların tek tek ve birbirleri ile denk geldiklerinde anlam bozukluğu olmaması için bu detayı göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Yazar Hakkında

Emre Gökbudak

Yorum yazın